IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Дизелът има нов противник в ДВГ и това не е водородът

Германски производител представи задвижваща система на амоняк

Спестяването на термично изгаряне се превърна в приоритет не само за производителите на автомобили и доставчиците в автомобилната индустрия, но също така и за производителите на промишлени превозни средства и машини. Един от тях е компанията Liebherr, която представи интересен амонячен двигател.


амоняк


В последно време водородът се превърна на практика в единствената възможност за тези производители, които търсят варианти за запазването на ДВГ под някаква форма, след като той бъде забранен и индустрията премине напълно към електрическо задвижване. Има обаче и други химикали, които също могат перфектно да заменят изкопаемите горива като бензин и дизел.

Точно това демонстрира един от най-големите производители на индустриални и строителни машини. Liebherr представи нов двигател с горене на амоняк за офроуд превозни средства, чиято официална премиера пред публика ще се състои на Bauma 2025 – голямо изложение за строителни машини, което ще се проведе в Мюнхен през април.


амоняк


Германската компания отбеляза, че двигателят с вътрешно горене, работещ с амоняк, всъщност е двигател с две горива. И едното от е „зеленият“ амоняк, който е резултат от възобновяема енергия, като също пренася водород, което го прави въглеродно неутрален.

Голямата разлика с водорода е, че „зеленият“ амоняк е по-лесен за транспортиране, тъй като преминава от газообразно състояние в течност при -33°C, докато водородът е по-деликатен за транспортиране, тъй като трябва да бъде „охладен“ до -253°C или компресиран до 700 бара. Но това, което е предимство по отношение на управлението, не е предимство в технологията, тъй като изгарянето на зелен амоняк в двигателя изисква по-висока температура на горене.


амоняк


За бензин тя е 250 градуса, за дизела – около 350 градуса, докато „зеленият“ амоняк се нужда от доста повече – над 650 градуса. По тази причина амонячният двигател е двугоривен – трябва дизел или водород, за да запали амоняка.

От Liebherr не предоставят никаква конкретна информация относно производителността на двигателя, заявявайки само, че „двигател от този тип ще осигури висока плътност на мощността в съответствие с изискванията на минната индустрия.“ Въпреки това остава неясно дали този двигател работи без емисии на CO2, което е възможно само ако водородът се получава от „зелен“ амоняк.

0 от 500
  • #32
    0 rate up comment 6 rate down comment
    Антитрол ( преди 1 седмица )
    Даже обещавам да ти го сметна само за една минута което ще е физически невъзможно да го прочета от някой ютубър.
  • #31
    6 rate up comment 0 rate down comment
    Гост ( преди 1 седмица )
    Факта че още се возиш на дизел,при условие че имаш безплатна енергия от фотоволтаиците ми е достатъчен за доказателство.Много добре знаеш че съм прав,но нямаш топки да си признаеш.
  • #30
    0 rate up comment 6 rate down comment
    Антитрол ( преди 1 седмица )
    А ти не ми отговори защо не ме накара да сметна за 5 000 км, при положение че по закон един камион не може да шофира повече от 400 км без да спре? Дори времето за зареждане на практика няма значение, защото така или иначе по закон един шофьор няма право да шофира повече от 9 часа на 24 часа, което означава че му остават 13 часа за зареждане при 9 часа шофиране. Вкарай енергийната плътност в тази формула и ме накарай да сметна нещо? Ще ти го сметна само кажи логиката зад него?
  • #29
    7 rate up comment 0 rate down comment
    Гост ( преди 1 седмица )
    Не ми отговори на въпроса,значи осъзнаваш че засега петролните горива са незаменими. Докато не се създаде батерия с равна енергийна плътност на петролните горива, електрокара ще си остане само за градско.
  • #28
    0 rate up comment 5 rate down comment
    Антитрол ( преди 1 седмица )
    Хайде дай алтернатива на това "гориво"? За зареждане с 8000 kW мощност са достатъчни 80 такива батерии с или без фотоволтаиците които съм сметнал. Фотоволтаиците просто добавят безплатна енергия. В случая с 80 такива системи, при която всяка от тях добавя 195 000 км за годината, само от слънцето могат да бъдат заредени 15 милиона километра, което е годишния пробег на 100 - 150 камиона напълно безплатно от слънцето. 400 км за 3 минути.
  • #27
    0 rate up comment 6 rate down comment
    Антитрол ( преди 1 седмица )
    Батерия с 100kW и 215kWh с размери на вендинг автомат, струва 50 000 лв. Има вграден инвертор за 150kWp фотоволтаици. 1kWp фотоволтаици струват около 250 лв. Около 40-50 000 лв с конструкцията за 150kWp. Общо около 100 000 лв за всичко. При добив от 1300kWh/1kWp осигуряват 195 000kWh годишно, които са достатъчни за 1 милион км на лек автомобил или 195 000км за камион 40 т. Излизат по 10лв/100км за колите и 50лв/100км за камионите за първата година, а следващите 25-30 години БЕЗПЛАТНО .
  • #26
    0 rate up comment 7 rate down comment
    Антитрол ( преди 1 седмица )
    Кратката версия - на всеки 400 км трябва да спират по 3 минути за зареждане при задължително почивка 45 минути. Какъв точно беше проблема с плътността? Да напомням ли, че 8000 киловата са над 10 000 конски сили, за които нито един дизелов камион не може и да мечтае, А тези 10 хиляди коня идват като база с възможни още два пъти по толкова при нужда?
  • #25
    0 rate up comment 7 rate down comment
    Антитрол ( преди 1 седмица )
    Понеже бавно схващаш и не разбираш практическите примери, мога да ти го сметна и по друг начин. Шофьорите могат да карат максимум 4,5 часа без почивка. За 9 часа шофиране колкото е максимума за деня, задължително трябва да направят минимум 45 минути почивка, която може да е разделена на две. Тоест максимума който могат да изминат между почивките е 400км на теория. На практика много по-малко.
  • #24
    0 rate up comment 7 rate down comment
    Антитрол ( преди 1 седмица )
    800 киловатчаса батерия не е избрана случайно. С 90 км в час, при позволените 9 часа шофиране на ден, шофьорът на теория може да измине максимум 810 км колкото е пробегът на камиона с едно зареждане. При 800 км на ден, за месеца този камион ще измине 24 000 км, за което ще само необходими 24 000kWh, които се зареждат за 3 часа с 10С, с 8000 kW мощност. 6 минути на денонощие.
  • #23
    0 rate up comment 7 rate down comment
    Антитрол ( преди 1 седмица )
    До гост. А защо се ограничи само до 1000 км? Защо не ме попита за 5000 км? Даже за 10 000 км цифрата ще е доста шокираща и батерията Ще трябва да тежи повече от общото тегло на камиона. Пък защо да не сложат резервоар, който да се зарежда веднъж годишно?