IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Дизелът има нов противник в ДВГ и това не е водородът

Германски производител представи задвижваща система на амоняк

Спестяването на термично изгаряне се превърна в приоритет не само за производителите на автомобили и доставчиците в автомобилната индустрия, но също така и за производителите на промишлени превозни средства и машини. Един от тях е компанията Liebherr, която представи интересен амонячен двигател.


амоняк


В последно време водородът се превърна на практика в единствената възможност за тези производители, които търсят варианти за запазването на ДВГ под някаква форма, след като той бъде забранен и индустрията премине напълно към електрическо задвижване. Има обаче и други химикали, които също могат перфектно да заменят изкопаемите горива като бензин и дизел.

Точно това демонстрира един от най-големите производители на индустриални и строителни машини. Liebherr представи нов двигател с горене на амоняк за офроуд превозни средства, чиято официална премиера пред публика ще се състои на Bauma 2025 – голямо изложение за строителни машини, което ще се проведе в Мюнхен през април.


амоняк


Германската компания отбеляза, че двигателят с вътрешно горене, работещ с амоняк, всъщност е двигател с две горива. И едното от е „зеленият“ амоняк, който е резултат от възобновяема енергия, като също пренася водород, което го прави въглеродно неутрален.

Голямата разлика с водорода е, че „зеленият“ амоняк е по-лесен за транспортиране, тъй като преминава от газообразно състояние в течност при -33°C, докато водородът е по-деликатен за транспортиране, тъй като трябва да бъде „охладен“ до -253°C или компресиран до 700 бара. Но това, което е предимство по отношение на управлението, не е предимство в технологията, тъй като изгарянето на зелен амоняк в двигателя изисква по-висока температура на горене.


амоняк


За бензин тя е 250 градуса, за дизела – около 350 градуса, докато „зеленият“ амоняк се нужда от доста повече – над 650 градуса. По тази причина амонячният двигател е двугоривен – трябва дизел или водород, за да запали амоняка.

От Liebherr не предоставят никаква конкретна информация относно производителността на двигателя, заявявайки само, че „двигател от този тип ще осигури висока плътност на мощността в съответствие с изискванията на минната индустрия.“ Въпреки това остава неясно дали този двигател работи без емисии на CO2, което е възможно само ако водородът се получава от „зелен“ амоняк.

0 от 500
  • #62
    0 rate up comment 7 rate down comment
    Антитрол ( преди 1 седмица )
    Много добре знаете, че всичко което говоря е абсолютно вярно. Това че не ви харесва и няма какво да кажете по темата, си е отделен въпрос.
  • #61
    1 rate up comment 5 rate down comment
    Антитрол ( преди 1 седмица )
    При планирани 60 000 мегавата батерии в България до 2030 година, което е мощността на 30 атомни централи като АЕЦ Козлодуй, Дали към всяка една батерия няма да е рентабилно да се свържат няколко броя 1000 kW зарядни станции, които ще са буквално машини за печатане на пари, защото на тях току ще може да се продава 2-3 пъти по-скъпо, отколкото на борсата? Дали на тези зарядни тока няма да е по-евтин, отколкото да заредиш в къщи, когато вдигнат мрежовите такси? Какви ще са тенденциите според вас?
  • #60
    3 rate up comment 7 rate down comment
    Антитрол ( преди 1 седмица )
    А само функционално неграмотен все още не е разбрал тезата ми, че при зареждане на 400 км за 5 минути, за Гост и 90% от населението, включително аз, които изминаваме по 150-200 км седмично е абсолютно ненужно да разхождаме два пъти по-скъпа и два пъти по-тежка батерия, която да има 1 000 км пробег, само защото веднъж два пъти в годината ще ни се наложи да изминем толкова и ще трябва да спрем за 5 мин. някъде. Настоящите 500 км са напълно достатъчни за 90% от населението при налични зарядни.
  • #59
    2 rate up comment 7 rate down comment
    Антитрол ( преди 1 седмица )
    До 57. За мен реалността е сигурна. В Китай цените вече са изравнени. Зарядна инфраструктура има дори в България, където още почти няма електромобили. Цените на тока вече са близки до нулата и дори отрицателни дори през зимата когато пече слънце и е малко по-топло времето, въпреки че все още не са инсталирани заявените и платени 6000 мегавата батерии. В Китай вече започват продажбите на електромобили с 100 киловата зареждане, както и 1000 волта архитектура. ТОВА Е РЕАЛНОСТТА ДНЕС. А утре?
  • #58
    3 rate up comment 2 rate down comment
    Свръх умен ( преди 1 седмица )
    Глунпости. Ниско налягане ниска литрова мощност освен това амонякът се ползва и за други цели.*** лук
  • #57
    4 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 1 седмица )
    За Тесльо изравняванеро на цените, пробега и зарядната инфраструктура на електричките е абсолютно сигурно и неизбежно. Само изключително неумен и ограничен "човек" (кавичките са важни!), може да работи с такива "абсолютни истини". Тесльо обаче няма умствения капацитет дори да проумее нещо такова на малко по-абстрактно ниво, така че да се чете и обяснява е меко казано безсмислено. Преди 100 години бъдещето на автотранспорта е било сигурно, че принадлежи на дирижаблите.
  • #56
    5 rate up comment 8 rate down comment
    Largo ( преди 1 седмица )
    Сега и на амоняк ще смърди като си отворя лятото прозореца , аман от смърдялници дизели ами сега и тоя ***
  • #55
    1 rate up comment 3 rate down comment
    Антитрол ( преди 1 седмица )
    Ами добре. Щом казваш.
  • #54
    7 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 1 седмица )
    електродрами ли пак, да сипя и аз малко като човек с възможности - проблема на ел. колите не е цената.
  • #53
    2 rate up comment 2 rate down comment
    Антитрол ( преди 1 седмица )
    До хе-хе. Да допуснем, че не лъжеш и тока на зарядните станции наистина струва 1 евро на kWh. Със своите антиматематически знания и вярвания, Ще можеш ли да сметнеш колко ще са доходите на онази батерия с фотоволтаици, която годишно произвежда по 195 000kWh, за които клиента плаща по 1 евро? За колко време ще се върне инвестицията ако цялата система струва 50 000 евро и има 10 годишна пълна гаранция? Да не забравиш, че клиента трябва да плати и ДДС и тези 195 000 евро няма да са чистa печалба