Искате ли един безплатен и доказано полезен инвестиционен съвет? Никога не се опитвайте да предвидите цената на петрола. Основният ни източник на енергия упорито отказва да се подчинява на пазарни закони и на икономическа логика. Може би защото, както охотно признаваше Ти Буун Пикънс, един от най-големите познавачи в тази област, при него "не съществува такова нещо като свободен пазар".
А Дан Дикър, легендарен трейдър на Нюйоркската борса, казваше така: "Петролът е калпава инвестиция, защото всъщност изобщо не е инвестиция. Той е по-скоро облог, с прикачена към него тиктакаща бомба".
Днес, когато добрата стара петдесетачка ще ви осигури едва около 15 литра на бензиностанцията, всички се надяват високите цени на суровия петрол да вървят към края си. Но колкото и непредсказуеми да са те, почти всички фактори сочат в обратната посока - горивата ще останат скъпи много по-дълго, отколкото ни се иска. Ето основните фактори, които движат този пазар.
11 ключови факта за цените на петрола (ГАЛЕРИЯ):
Този куриоз бе плод на необикновено стечение на обстоятелства: на комбинацията от ценова война между Саудитска Арабия и Русия, стимулирала свръхпроизводство, и от локдауните, които рязко понижиха търсенето. Не изглежда вероятно подобна комбинация да се повтори в близко бъдеще. Но една рецесия, отключена от увеличаването на лихвите в Америка и Европа, може да сложи точка на скъпия петрол. Анализатори на Citigroup наскоро предрекоха, че при рецесия цената ще падне до 65 долара за барел. Въпреки, че със същия успех можеха да се опитат да предскажат и числата от тотото.
* Статията е публикувана в Bulgaria ON AIR THE INFLIGHT MAGAZINE, брой 143 / 2022