Искате ли един безплатен и доказано полезен инвестиционен съвет? Никога не се опитвайте да предвидите цената на петрола. Основният ни източник на енергия упорито отказва да се подчинява на пазарни закони и на икономическа логика. Може би защото, както охотно признаваше Ти Буун Пикънс, един от най-големите познавачи в тази област, при него "не съществува такова нещо като свободен пазар".
А Дан Дикър, легендарен трейдър на Нюйоркската борса, казваше така: "Петролът е калпава инвестиция, защото всъщност изобщо не е инвестиция. Той е по-скоро облог, с прикачена към него тиктакаща бомба".
Днес, когато добрата стара петдесетачка ще ви осигури едва около 15 литра на бензиностанцията, всички се надяват високите цени на суровия петрол да вървят към края си. Но колкото и непредсказуеми да са те, почти всички фактори сочат в обратната посока - горивата ще останат скъпи много по-дълго, отколкото ни се иска. Ето основните фактори, които движат този пазар.
11 ключови факта за цените на петрола (ГАЛЕРИЯ):
Разбира се, и тази прогноза за цените на петрола не струва колкото хартията, на която е отпечатана. Пазарната логика е разбираема, но може да се преобърне напълно при един повей на вятъра - било политически, било икономически. Все още е пресен споменът от онези абсурдни дни през април 2020, когато цената на сорта WTI (West Texas Intermediate) падна до 5 долара за барел при договорите за бъдеща доставка през май. После падна до 1 долар. След това - до 22 цента. И след това започна немислимото: продавачите започнаха да плащат на купувачите, за да ги отърват от количествата. Първо - центове. После - долари, за да надхвърлят в един момент 40 долара за барел, укротявайки се после на $37.63 в края на сесията. Извън борсовата търговия, някои рафинерии и собственици на петролопроводи в САЩ предлагаха до 54 долара на барел, за да се отърват от количествата, които нямаха къде да дянат.
* Статията е публикувана в Bulgaria ON AIR THE INFLIGHT MAGAZINE, брой 143 / 2022