Като изключим по-възрастните поколения, повечето българи си представят именно тази кола, когато стане дума за "Москвич". Тя бе основното превозно средство в България в края на 70-те и през 80-те - малко по-евтина от ВАЗ, а и с доста по-кратко време за чакане в "Мототехника".
Принос за това имаше и производството от готови комплекти в ловешкия завод "Балкан", което в силните години достигаше 20,000 автомобила. Това го правеше и най-масовата кола у нас в онези години.
А сега легендарният Москвич 2140 навършва половин век - хубав повод да си припомним и историята на тази кола, и причините тя да не се окаже толкова добра, колкото им се искаше на създателите й.
20 любопитни факта за Москвич-2140 (ГАЛЕРИЯ):
В московския автомобилен завод започнаха да мислят за нов модел още в края на 60-те (точно когато предприятието бе прекръстено от МЗМА на АЗЛК). Москвич-412, прословутият "дванайсетак", въобще не бе замислен да е толкова дълголетен - той трябваше само да осъвремени малко остарелия 408 и да запълни дупката, докато се появи изцяло новата кола. През 60-те 412 все още се продаваше добре зад граница - не само в социалистическия лагер, но и в страни като Белгия и дори Великобритания (през 1969 65% от производството бе за износ). Но през 70-те интересът към остарелия модел започна да се топи, а Москва отчаяно се нуждаеше от конвертируема валута. Затова ръководството на АЗЛК получи зелена светлина да създаде нов, напълно съвременен Москвич.
НА СНИМКАТА: Британски модел рекламира Москвич на автомобилно шоу в Лондон. В началото на 70-те обаче интересът към остарелия съветски модел се стопи