Искате ли един безплатен и доказано полезен инвестиционен съвет? Никога не се опитвайте да предвидите цената на петрола. Основният ни източник на енергия упорито отказва да се подчинява на пазарни закони и на икономическа логика. Може би защото, както охотно признаваше Ти Буун Пикънс, един от най-големите познавачи в тази област, при него "не съществува такова нещо като свободен пазар".
А Дан Дикър, легендарен трейдър на Нюйоркската борса, казваше така: "Петролът е калпава инвестиция, защото всъщност изобщо не е инвестиция. Той е по-скоро облог, с прикачена към него тиктакаща бомба".
Днес, когато добрата стара петдесетачка ще ви осигури едва около 15 литра на бензиностанцията, всички се надяват високите цени на суровия петрол да вървят към края си. Но колкото и непредсказуеми да са те, почти всички фактори сочат в обратната посока - горивата ще останат скъпи много по-дълго, отколкото ни се иска. Ето основните фактори, които движат този пазар.
11 ключови факта за цените на петрола (ГАЛЕРИЯ):
Петролът все така продължава да е основната енергийна суровина за човечеството, макар делът му да е намалял в последното десетилетие от около 40 до 31.2%, по изчисления на BP. Второто място е за въглищата (27.2%), третото - за природния газ (24.7%). Eнергията от възобновяеми източници достига рекордните 5.7% и за пръв път в историята изпреварва ядрената енергия (4.3%). Остатъкът се пада на водноелектрическите централи (6.9%).
Делът на петрола от енергийния микс може и да спада, но потреблението на практика расте, защото с нарастването на населението постоянно расте и нуждата от енергия. Глобалната консумация на енергия, която в началото на XXI век бе около 400 екзаджаула годишно, през 2021 достига 595 екзаджаула - нов рекорд.
* Статията е публикувана в Bulgaria ON AIR THE INFLIGHT MAGAZINE, брой 143 / 2022