Технологиите се развиват бурно, но едно от най-простите решения в автомобила, каквото е предпазният колан си остава основното средство за защита на хората в автомобила. Статистиката сочи, че 70% от спасените животи при катастрофи се дължи именно предпазния колан.Неговото използване намалява риска от гибел на шофьора при челен удар 2,3 пъти, при страничен - 1,8 пъти, а при преобръщане 5 пъти.
Само си представете, колко много хора дължат живота си именно на предпазния колан и на компанията, която първа го въвежда преди повече от 60 години - шведският автомобилен производител. Той обаче не е спасява човешкия живот във всяка ситуация на пътя. Има обаче хора, които пренебрегват предпазния колан, тъй като вярват в различни твърдения. Те са неверни, но се са превърнали в митове, които трябва да бъдат опровергани.
10 мита за предпазния колан (ГАЛЕРИЯ):
Да, при сблъсък с 30 км/ч няма да загинете, но ще получите сериозни травми, още повече, ако се ударите челно в друг автомобил, който се движи със същата скорост. При челен сблъсък с 50 км/ч теглото на човека се увеличава до 3 тона. Така че, ако той е без колан и си удари главата в челното стъкло в 9 от 10 случая ще загине.
Статистиката сочи, че 80% от всички катастрофи стават при скорост до 65 км/ч. Същият ефект се получава и ако човек скочи от шестия етаж - тялото му ще се удари в асфалта с 65 км/ч. Шансовете за оцеляване са около нулата. Скорост от 80 км/ч е равна на падане от 9-ия етаж, а 90 км/ч - от 12-ия. При удар със 110 км/ч все едно скачате от 17-и етаж.