IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Защо японците загубиха войната на турбините?

Само за двайсетина години съотношението на силите се промени напълно

Опитите за създаване на бензинови турбомотори в Япония започват по-рано, отколкото в Европа, където по онова време съществуват други тенденции. В крайна сметка обаче японската автомобилна индустрия губи надпреварата, която сама започна. Защо се стигна дотук, отговор дава изданието Auto.Mail.


Турбомотори Япония


В края на 80-те и началото на 90-те години  в Западна Европа цари ерата на атмосферните бензинови агрегати, а компании като BMW бягат от думата „турбо“ като от огън. Маркетолозите на бранда се надпреварват да пускат прес-релийзи за прелестите на атмосферните двигатели, а турбомоторите са приписвани на диваците от Азия.

В Mercedes-Benz се увличат само по механичните компресори, които наричат Kompressor, докато в Audi не разполагат с турбомотор с по-малък обем от 1,8 литра. Нещо по темата се опитват да правят в SAAB, но всички знаем как завърши това. Стига се дотам, че през 1989 г. Формула 1 забранява турбоагрегатите, за да се върнат към тях отново едва през 2014 г. 

Какво виждаме сега – бензиновите турбодвигатели в Европа набират популярност и оказват влияние върху всеки производител. През XXI век дори BMW забрави за „сладкото чувство“, давано от атмосферните мотори, и сега в гамата на производителя няма нито един двигател без турбина. Audi, Skoda, SEAT и Volkswagen си поделиха своите мотори TSI и TFSI, като оставиха атмосферните агрегати само на страните от Третия свят. Mercedes-Benz, Alfa Romeo, Land Rover, Jaguar, Fiat и дори Ferrari – всички те се подадоха на чара на турбото. Защо?

Една от основните причини е, че навремето турбото се разглеждаше като най-добрия начин да бъде „излъган“ нововъведеният екологичен тестов цикъл NEDC. Съгласно него, средният разход на гориво се измерва при ускорение от 0 до 50 км/ч в продължение на 26 секунди. Освен това, има измерване в градски цикъл, както и при движение извън града, които са въведени още през 70-те години. При тестовете автомобилът се движи в идеални температурни условия, като турбината или не е задействана, или работи при ниски обороти. Така се получава, че разходът на двигател 1.4 TSI е много по-нисък от този на 1,4-литров атмосферен мотор. Общо взето, турбината се оказва идеалният инструмент за измама.


Турбомотори Япония


Естествено, автомобилните производители се възползват масово от това. Например инженерите на Porsche успяват да постигнат пробег от 3,3 л/100 км по цикъл NEDC при суперхибрида 918 Spyder с 4,6-литров V8 двигател с мощност 608 к.с. Дали обаче някой вярва, че това е възможно в реалния условия?

На фона на своите европейски конкуренти японците наводниха своя вътрешен пазар с компактни малолитражки с бензинови турбомотори, още преди да се появи необходимостта от тях. Достатъчно е да си спомним Toyota Starlet, която през 1984 г. получи редови 4-цилиндров турбомотор с обем 1,3 литра. През 1990 г. същият двигател развива 135 к.с. при версията GT Turbo.


Турбомотори Япония


В Mitsubishi поставят на кросоувъра Pajero Mini двигател с обем 0,7 литра с мощност 64 к.с. Още през 1980 г. се появява Mitsubishi Lancer в версиs EX 1800GSR с 1,8-литров турбомотор с мощност 135 к.с., които по-късно стават 160. Има и версия с 1,6-литров двигател със 160 к.с.

Отново в средата на 80-те години сред моделите с турбомотори попадат Nissan Silvia/180SX и Skyline RS, Toyota Carina GT-TR и Supra, Mitsubishi Starion GSR-VR и др. Градският кей-кар Suzuki Alto с 0,54-литров мотор разчита на 64 к.с., а Mazda RX-7 използва 1,3-литров роторен двигател с турбо, като мощността му е 185 к.с.

Когато автомобилните производители в Европа осъзнават прелестите на турбодвигателите, японците, чиято основна продукция е насочена към „атмосферния“ пазар в САЩ, изведнъж се оказват в ролята на догонващи. Спортни модели като Toyota GT-86 и Subaru BRZ излизат с прекрасно настроено шаси, но със слаб атмосферен двигател. Компания като Infiniti е принудена да се кооперира с Mercedes-Benz, тъй като не може сама да разработи добър турбомотор. На свой ред, Honda хвърля огромни сили и средства, за да направи турбодвигател за Civic Type R, тъй като двигателят на предишното поколение не може да покрие екостандартите, а Mazda директно „погреба“ роторните технологии, за да заложи на атмосферни мотори SkyActiv.

Сега в Япония правят всичко възможно, за да наваксат изоставането си, но преднината на европейските производители изглежда доста голяма. Навлизането на електромобили и хибриди също оказва влияние, така че битката тепърва ще става все по-оспорвана.

Снимки: Производителите

0 от 500
  • #12
    17 rate up comment 6 rate down comment
    анонимен ( преди 4 години )
    Автора чувал ли е за Skyactive-X? Единствените които постигнаха цикъл подобен на дизеловия са Мазда. Не ме учудва, че както винаги това списание е пристрастно към германските автопроизводители, чийто ред иновации (както и турбото) са в голямата си част преписани от други държави и после представяни като германски...
  • #11
    14 rate up comment 12 rate down comment
    До Авторката ( преди 4 години )
    По скоро ти си си изгубил акъла !Кой европейски двигател е по-здрав от японски ?
  • #10
    15 rate up comment 5 rate down comment
    анонимен ( преди 4 години )
    #5 не е точно така - настъпен докрай 100 коня турбо, върви като 100 коня точка, а 130 коня атмосферка върви колкото 130 коня. Разликата е че при 2000 оборота турбо двигателя ти предлага 70-80% от пълния си потенциал. А за да получиш толкова атмосферката трябва да я развъртиш до 4000. За това при ежедневно ползване (което и основното ползване) турбото се усеща толкова по-мощно и разхода остава приемлив. Проблема на турбо бензина е че като го настъпиш здраво харчи като змей за да избегне детонации
  • #9
    1 rate up comment 2 rate down comment
    Цеко ( преди 4 години )
  • #8
    7 rate up comment 4 rate down comment
    анонимен ( преди 4 години )
    #6 Да бе, толкова здрав и бърз, че чак никой не си спомня за такъв мотор на Ауди.
  • #7
    12 rate up comment 3 rate down comment
    анонимен ( преди 4 години )
    #5 Дрънкаш простотии! Трябва да си крайно необразован по отношение ДВГ, за да кажеш, че турбото увеличавало живота на двигателя. Точно обратното е! Вземи малко почети за ДВГ и може да разбереш защо. А ако не ми вярваш ми кажи за бензинов двигател на автомобил с принудително пълнене навъртял над 1 млн. км.! Няма такъв! Всичките са атмосферни.
  • #6
    8 rate up comment 1 rate down comment
    анонимен ( преди 4 години )
    Ауди имаха супер мотор 3.0 v6 със компресор, 300-330кс зависи от модификацията. Изключително здрав, върви от ниските и е доста бърз, харчи добре, а със съвсем леки доработки става над 400кс. После му забодоха турбо вместо компресора и незнам как е.
  • #5
    9 rate up comment 12 rate down comment
    анонимен ( преди 4 години )
    Пак глупости в статията! Целта не е да се лъже нещо с турбото! Турбото в ниските обороти понижава теглото на двигателя, той работи на по-ниски обороти, което увеличава живота му, още в ниските обороти е на разположение максималния въртящ момент и малко по-късно се достига близо до максималната мощност. Постига се икономия на гориво. Намалява се данъка, защото една кола от 100 к.с. с турбо може да се кара динамично поне като кола от 130 к.с. без турбо и то при по-нисък разход и т.н.
  • #4
    14 rate up comment 8 rate down comment
    анонимен ( преди 4 години )
    До 112Карай си без турбо. Никога няма да усетиш как колата ти дърпа яко още на 1500 оборота и в същото време разходът ти е нисък. Носи си с тебе конските сили, които можеш да развиеш едва на 6000 оборота, което се случва много рядко. Плащай им данъка без да ги ползваш. А на това, че турбото било консуматив, ще ти кажа, че предишната ми кола с турбо я продадох на 350 хиляди километра без каквито и да са оплаквания от двигателя, без никакви ремонти. Купих я нова.
  • #3
    19 rate up comment 1 rate down comment
    анонимен ( преди 4 години )
    #1 Да, като надеждност атмосферният двигател няма равен. Един атмосферен 8-мак или в краен случай 6-так са наистина коли за кеф и удоволствие при плавното разгръщане на мощността. При по-малкото цилиндри и обем обаче нещата не са така, както при по-големите мотори. Задъхват се и не им достига мощност, което се компенсира с турбото. Обичам атмосферките, обаче като си взех последната кола, която е с турбо и директно впръскване усетих, че и малките мотори стават за кеф и носят удоволствие.