Дали фаровете на новите автомобили не са твърде силни и ярки и страничният ефект от заслепяването на насрещните водачи няма да унищожи преките ползи на тази толкава харесвана технология – LED фаровете?
Страхотното осветяване на пътя, постигнато с използването на по-малко енергия изглежда като ситуация, при която няма губещи. Но според Джон Симистър от Goodwood Road and Racing, 65% от водачите във Великобритания са били заслепявани поне веднъж от насрещен автомобил с LED светлини. Изследването е на Кралския автомобилен клуб (RAC) и е представително за цяла Великобритания.
И може би на Острова ще се случат първите мерки в посока ограничаване на силата и яркостта на LED светлините. Там правителството на Тереза Мей, както и Икономическата комисия на ООН за Европа вече търсят за ограничаването на светлините точно по тези два параметъра: сила и яркост.
Предполага се, че в близко бъдеще, въпреки трусовете около Брекзит, ще има решение по въпроса, като според правителствени източници почти сигурно е, че ще има ограничения.
Участвалите в изследването на RAC, които карат нови автомобили с LED светлини, са обявили, че са напълно доволни от силата и яркостта им, но също така са признали, че след границата на светлото петно не виждат абсолютно нищо, тъй като очите им не могат да се адаптират. Точно тази информация се смята, че ще е водеща при търсенето на ограничения, които ще бъдат дискутирани с автомобилните производители – шофьорите няма да виждат толкова надалеч, но ще има по-плавна граница между осветената и тъмната зона, а идващите в насрещното платно може и да бъдат спасени от внезапната слепота, когато другата кола им светне в очите.
До забрана на LED технологията едва ли ще стигне, а задаващите се ограничения може да се окажат прощален подарък от Великобритания за Европейския съюз.