Новият, 47-и президент на САЩ – Доналд Тръмп, не губи никакво време за упражняване на правомощията и едно от първите действия, които предприе веднага след встъпването си в длъжност беше да подпише изпълнителна заповед за премахване на „ЕV мандата“ на предшественика си Джо Байдън.
Това означава, че отпадат всички политики, стимулиращи електромобилите и изграждането на инфраструктура. Планът на предишния президент Джо Байдън предвиждаше до 2030 година 50% от всички нови превозни средства, продавани в САЩ, да бъдат електрическите. Идването на Тръмп на власт на практика зачерква тази цел.
Очаква се новият президент да премахне федералния данъчен кредит от 7500 долара за електромобили, въпреки че това не се споменава в новата му заповед. Той вече заяви, че обмисля премахването на несправедливите субсидии и други недобре замислени, наложени от правителството изкривявания на пазара, които облагодетелстват електромобилите пред други технологии и ефективно налагат закупуването им от физически лица, частни фирми и правителствени организации.
Автомобилни производители и индустриални групи вече предупредиха за ужасни последици, ако данъчният кредит бъде рязко премахнат, тъй като електромобилите внезапно ще струват хиляди долари повече. Това може сериозно да навреди на продажбите, производството и крайния резултат.
Изпълнителната заповед на Тръмп също така има за цел да „насърчи истинския потребителски избор“, като той твърди, че това е „съществено за икономическия растеж и иновациите“. Президентът също така иска да прекрати „държавните освобождавания от емисии, които функционират за ограничаване на продажбите на бензинови автомобили“. Той обеща, че Америка ще произвежда автомобили със скорост, каквато до момента не е постигана.
Новите мерки също така ще засегнат федералното финансиране за зарядни устройства за електрически превозни средства. През 2021 Байдън отпусна 7,5 милиарда долара за създаване на национална мрежа от зарядни устройства за EV, надявайки се, че до 2030 г. ще бъдат построени до 500 000 станции. Изпълнителната заповед на Тръмп гласи, че „всички агенции незабавно спират изплащането на средства“, предоставени от националните програми за инфраструктура за електрически превозни средства.
Също така предстои да бъдат преразгледани и стандартите за вредни емисии, които според Тръмп ограничават потребителския избор на превозни средства. Все още предстои да бъдат обявени подробности, но според информациите новата администрация иска да върне стандартите за икономия на гориво и емисии до нивата от 2019. Това означава увеличение с 25% от настоящите ограничение, които трябваше да влязат в сила тази година.
Президентът на САЩ също така ще се оттегли от Парижкото споразумение за климата и ще „прекрати отдаването под наем на масивни вятърни паркове, които влошават естествените пейзажи и не успяват да обслужват американските потребители на енергия“.