Японските гиганти Nissan и Honda вече са започнали преговорите около предстоящото си обединение, съобщават Nikkei и The Financial Times, позовавайки се на свои собствени източници в процеса. Това би създало третата най-голяма автомобилна компания в света по производствен капацитет, и гигант с пазарна капитализация над 52 милиарда щатски долара. Скептици като бившия шеф на Renault-Nissan Карлос Гон обаче окачествяват предлаганата сделка като директно поглъщане на Nissan от страна на Honda.
И двете компании са изправени пред сериозни предизвикателства заради нарастващата конкуренция на китайските производители и по-слабия от очакваното интерес към електрифицираните им модели. В по-тежко състояние е Nissan, чийто акции се обезцениха с 40% тази година и чийто главен изпълнителен директор призна, че в предложения едногодишен план за преструктуриране е заложено на карта самото оцеляване на компанията.
Пред потенциалната сделка обаче има и немалко пречки. Обединението на двата гиганта ще е свързано със значителни съкращения на работна ръка и може да предизвика силен политически отпор в Япония. Засега не е ясна и позицията на Renault. Френската компания дълги години бе главен акционер в Nissan и макар да намали принудително участието си покрай преструктурирането в последните години, все още запазва съществен дял.
Понастоящем Honda и Nissan са втората и третата най-голяма автомобилна компания в Япония (след Toyota), и през миналата година произведоха общо 7.4 милиона автомобила.
Пазарната капитализация на водещите автомобилни компании към края на ноември. Тази на Nissan се сгромоляса до едва 9.5 млрд. долара
На този етап Nissan отказва да коментира информацията в Nikkei. От Honda заявиха само, че "обсъждат възможностите за сътрудничество в бъдеще". Информацията обаче се оказа достатъчна да повиши цената на акциите на Nissan с цели 20%. По-рано тази година шефът на компанията Макото Учида бе казал, че "Новопоявилите се играчи са много агресивни и напредват с невероятна скорост. Не можем да спечелим това съревнование, ако се придържаме към конвенционалната мъдрост и традиционния подход".