IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Китайската автомобилна индустрия измества германските производители

Високи разходите, намаляващото търсене и ожесточената конкуренция поставят европейците под натиск

Поръчките са малко, покупателната способност също намалява. В германската икономика предчувствието за криза става все по-силно. В германската автомобилна индустрия ситуацията се влошава и от структурни проблеми: преориентирането към електрически превозни средства и автономното шофиране ще изисква големи капиталови инвестиции за дълго време. В същото време трябва да се печелят необходимите средства от автомобили с двигатели с вътрешно горене (ДВГ), които са все по-малко политически желани.


Китайски коли


Първата половина на годината все още беше добра. Volkswagen, Mercedes-Benz и BMW отчетоха нарастващи продажби и силни печалби. Прогнозите за цялата година обаче разочароват много инвеститори и акционери. По-нататъшният растеж е възпрепятстван от инфлацията и по-високите лихви по кредитите, а търсенето на нови автомобили намалява

„Фактът, че производството расте, все още не е знак за облекчаване на ситуацията “, предупреждава Хилдегард Мюлер, ръководител на Асоциацията на германската автомобилна индустрия (VDA).

Обемът на продажбите, обяснява тя, все още е с 20% по-нисък от предкризисната 2019 г. По-специално намаляват поръчките за чисто електрически автомобили. Търсенето им сега в Германия е едва 60 процента от миналата година. В същото време наблюдаваме бум на електрически коли в Китай.

Но Китай, чийто автомобилен пазар се смята за най-големият и най-важен в света, все повече изпреварва своите конкуренти не само по отношение на броя на регистрациите на нови автомобили с електрическо задвижване.


BYD Han


В момента всяка втора електрическа кола, произведена в света, се движи по пътищата на Китай. Там бързо се развива и собственото им производство. Единствената реална конкуренция в Китай е американският автомобилен концерн Tesla. Китайските автомобилни ентусиасти, които печелят добре, предпочитат местните марки. Лидер на този пазар е концернът BYD, който през първата половина на годината успя да продаде 29% повече електрически автомобили от Tesla.

„Настъпват драстични промени на пазара “, казва Ралф Бранщетер, ръководител на концерна Volkswagen в Китай.

Няколко десетилетия германският автомобилен производител беше лидер на китайския автомобилен пазар, но през първото тримесечие на текущата година беше изпреварен от BYD, която успя да продаде 20 пъти повече електрически автомобили в Китай от Volkswagen.


Geely Coolray


За да прекъсне тази тенденция, германският концерн възнамерява да си сътрудничи в областта на електрическата мобилност, софтуера и автономното шофиране с китайския производител на автомобили Xpeng, като е инвестирал 700 милиона долара в този стартъп. Засега се планира да бъдат пуснати два модела под марката Volkswagen, които трябва да навлязат на местния пазар през 2026 г.

Германските марки са символи на статус

Наред с концерна Volkswagen с неговите престижни марки Porsche и Audi, тревожната ситуация в Китай засяга и автомобилните производители Mercedes и BMW. Berylls, консултантска фирма, специализирана в автомобилите, пише в последното си проучване за "смяната на караула" в премиум сегмента на китайския автомобилен пазар: "в ожесточената конкуренция китайците бързо изпреварват германските производители и на висок клас автомобили."

„За немските производители резултатите от проучването са изключително тревожни “, казва Уили Уанг, който отговаря за китайското направление в Berylls, „ защото китайските конкуренти са оценени по-високо от потребителите по много показатели.“


BMW


В миналото германските премиум автомобили бяха идеални символи за статус на успешните представители на средната класа и най-високите слоеве от населението. Китайските автомобили се смятаха за технически изостанали и с по-ниско качество.

Електронните "козове" на китайските автомобили

Но сега китайските автомобили имат предимство преди всичко по отношение на оборудването със спомагателна и развлекателна електроника, което не е изненадващо, като се има предвид ситуацията с трафика в големите китайски градове. Но според класическите параметри на премиум класа - комфорт и качество - китайските автомобили, според проучването, се оценяват от потребителите на същото ниво или дори малко по-високо от автомобилите на класическите германски производители.

За китайците технологичните иновации стават по-важен мотив за закупуване на конкретен автомобил, отколкото традиционните му качества. „Мотивът за закупуване на немски премиум автомобили е преди всичко самата марка, а китайските – самият продукт “, се казва в проучването на Berylls.

В челната десетка няма германски производител

В Китай 80 процента от автомобилния парк с електрически превозни средства е местно производство. В десетте най-успешни доставчици на такива автомобили има само една чуждестранна компания - Tesla. Германските марки в този "кръг на избраните" сега не играят никаква роля.


Tesla Model Y


През 2023 г. местните марки ще превъзхождат чуждестранните за първи път от много десетилетия на целия китайски автомобилен пазар, включително автомобили с двигатели с вътрешно горене, с пазарен дял от 51%. А до 2030 г., според прогнозата на консултантската фирма AlixPartners,тези проценти ще нараснат до 65.

Китай е световен шампион по износ на автомобили

Що се отнася до Европа, според AlixPartners броят на продажбите на нови автомобили в дългосрочен план също ще бъде с повече от 15 процента по-нисък, отколкото преди пандемията COVID-19. В същото време европейските производители ще се окажат подложени на натиск от китайските компании, произвеждащи електрически превозни средства.

През първото тримесечие на 2023 г. Китай вече измести Япония от позицията на световен шампион по износ на автомобили. В крайна сметка през 2020 г. той беше едва на шесто място по този показател. А сега, Китай се превръща в лидер и като пазар на продажби, и като доставчик на коли за световния пазар, и по отношение на тяхното производство.

„Китай е на път да се превърне в автомобилна суперсила “, казва експертът на AlixPartners Фабиан Пионтек. Европейските производители на автомобили и техните традиционни пазари все повече се оказват в ролята на защитници на своето място на тях. "Времето на рекордни печалби на германската автомобилна индустрия е към края си", смята експертът.


0 от 500
  • #37
    2 rate up comment 1 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    Кой накара запада да инвестира в Китай, за да го направи платежоспособен, като потенциално голям пазар? Е, сега, заради "големият пазар", с други думи алчността, ще понесат последствията. Забележка: след 20 години всички, които роптаят сега срещу САЩ, ще си мечтаят за тях и за освобождението от Китай.
  • #36
    1 rate up comment 5 rate down comment
    До 33 ( преди 1 година )
    Евентуално Китай трябва да се надява Запада да санкционира някого за да купува ресурси на безценица като от Русия, Венецуела и Иран. Обаче Запада интензивно преговаря за ядрена сделка с Иран особено след като Израел не иска да помага много на Украйна и прави глупости а именно той е най-против ядрена сделка с Иран която да облекчи енергийните цени.. Отношенията с Венецуела също се размразяват така, че тези 2 няма да продават на безценица главно на Китай а ще влязат на световния общ пазар..
  • #35
    1 rate up comment 2 rate down comment
    До 33 ( преди 1 година )
    Те не са суровинен придатък на някого а продават на който плаща, обикнонено всеки продава на почти всеки та няма да е много по-различно. Бразилия, Индия или Ю. Африка да не би да ограничиха търговията или връзките със Запада заради Китай, нищо подобно. Дали ще има ИБРИКС или не то ако от Китай има търсене и плаща пазарна цена пак ще вдигне цената за всички включително за себе си..
  • #34
    1 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    По отношение на Индия само ще пиша, че не се разбраха и не одобриха милиардна инвестиция от BYD.. Виетнамската Vinfast пък започна строежа на завод (за електромобили ест) в САЩ
  • #33
    0 rate up comment 2 rate down comment
    MythBuster ( преди 1 година )
    Аз да не съм наивник? Разбира се че ще станат китайски ресурсен придатък и дори да са една идея по-добре, кой знае каква разлика няма да има за тях. Проблемът ще е за нас, защото ресурсите ще поскъпнат, ако ги има. Но всяко зло за добро. Последните кризи дадоха ценни уроци.
  • #32
    2 rate up comment 5 rate down comment
    До 31 ( преди 1 година )
    Е тук вече и ти започна с китайоруските лъжи, че не някого сам си е виновен за нещо ами Запада е виновен. Защо да са ресурсен придатък и още повече ако са колония ще влизат ли в ИБРИК? То нали за това е съюз за развиващи се икономики а не за развити или на всеки неразвит му е виновен Запада и особено американците и евреите да позная? Сега сигурно заедно с Китай и Русия бързо ще станат развити африканците, ислямските страни и латиносите левичари а дано, ама надали
  • #31
    2 rate up comment 3 rate down comment
    MythBuster ( преди 1 година )
    Че кой ти говори за врагове? Аз ти говоря за интереси. Голяма част от тези са "приятели" със запада, защото са техен ресурсен придатък и колония, а не защото имат някакви икономически интереси от това. А нямат развита икономика, именно заради "приятелите" си.
  • #30
    1 rate up comment 1 rate down comment
    До 28 ( преди 1 година )
    По-сериозни търкания със Запада имат само Русия, Иран, Венецуела, Куба и на кантар е Китай който натам върви.., само С. Корея, Еритрея и Сирия липсва в тази група "убавци" ама сигурно те не се развиват много то не, че Афганистан и някои други кандидати чупят рекорди по растеж :D Повечето останали кандидати и потенциални такива за икономическото сътрудничество не са от най-големите врагове на Запада, някои от тях изобщо не са
  • #29
    1 rate up comment 0 rate down comment
    До 28 ( преди 1 година )
    Може ли да си толкова омен а уж се водеше по здравия разум? Първо доста под изброените от теб проценти население и ресурси държат съотнетните държаци и второ - Защо Бразилия, Индия, Ю. Африка или някоя от кандидатите като Аржентина, Етиопия или Бангладеш ще налагат санкции на Запада, ще ги обединят амбициите на Китай да превземе Тайван ли? При положение, че Индия и не само традиционно е по-близка със Запада?
  • #28
    5 rate up comment 2 rate down comment
    MythBuster ( преди 1 година )
    Осъзнаваш ли че в БРИКС членуват и кандидатстват за членство именно развиващи се икономики, които представляват 70-80% от населението на света, които държат 90% от ресурсите на света? Хайде сега си представи, че наложат "санкции" на сегашните "силни на света"