IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Metallica и Лучано Павароти – кое действа по-опасно на шофьора?

Изследване показва как влияе избора на музика на човека зад волана

Хард рок, лек поп или лиричен джаз в колата - каквото и да предпочитате, изборът на музика се отразява на вашия стил на шофиране. Наистина ли обаче сериозната музика може да ви накара да давате повече газ?


музика


На този въпрос се опитва да отговори Британския институт за пътно движение VIAS, според чийто експерти има списък с песни, които са подходящи за слушане по време на движение, както и такива, които би трябвало да се избягват. За да докажат твърдението си, учените са провели няколко експеримента, чиято цел е да се изследва ефекта на веселата и тъжната музика върху концентрацията и шофьорските умения.

Оказва се, че веселата и жизнерадостна музика разсейва шофьорите. Те са щастливи, докато пътуват и дори са склонни да почукват по волана или да си подсвиркват в ритъма. В резултат на това средната скорост на движение беше намалена, но и контролът върху управлението също намалява.

На свой ред тъжната музика има малко по-различен ефект, тъй като участниците в експеримента карат по-бавно. Вниманието на водачите автоматично се превключва към ритъма или текста на тъжна музика. Те явно си припомнят лични емоционални преживявания, които разпознават в музиката. Така се оказва, че тъжната музика води до по-безопасно шофиране, докато веселата води до намаляване на концентрацията.


музика


Експериментът на британците доказва и друго – под звука на тежките композиции на Metallica шофьорите карат по-бързо, отколкото слушайки оперни арии на Павароти. Оказва се, че темпото на музиката има голямо влияние върху процеса на управление на автомобила. Ако то се увеличи, симулираната скорост на движение на субектите също се увеличава. А това се отрази и на честотата на нарушения на пътя.

Грешки като пренебрегване на червен светофар или пресичане на лентата на неправилно място са по-чести при музика с бързо темпо, отколкото при музика с бавно темпо. Затова и експертите са категорични, че силната и вълнуваща музика неизбежно увеличава сърдечната честота и затова тя може да се счита за опасна на пътя.

„Направихме експеримент с шофьори, които трябва да пътуват 400 км. При някои в колата свиреше класическа музика, а при други – хеви метъл. Оказа се, че първите се движат много по-внимателно. Тези, които слушаха хеви метъл и хард рок караха много по-бързо от останалите, като същевременно проявяваха и забележима агресия“, коментира един от ръководителите на експеримента Стеф Вилемс.


музика


Според него, оптималната сила на звука на музиката по време на движение трябва да бъде в диапазона от 55 до 65 децибела. А плейлистът с песни, които са подходящи да пътуване, трябва да включва парчета като „I'm Yours“ на Джейсън Мраз и „Come Away With Me“ на Нора Джоунс. В същото време има и песни, които трябва да се избягват, като сред тях са „How You Remember Me” на Nickelback, “Paradise City” на Guns N' Roses и "On the Road Jack" на Рей Чарлз.

Най-важното обаче, според експертите, е да слушате музика, която харесвате, но в същото време тя да не бъде прекалено силна, за да отнеме цялото внимание на човека зад волана. Той трябва да бъде внимателен през цялото време на пътуването и да не допуска музиката да му пречи.


0 от 500
  • #1
    5 rate up comment 4 rate down comment
    Дедо ( преди 2 години )
    Явно музиката е ОПАСНА за човечеството зад и пред волана! Трябва нова директива, която да я забрани веднага по време на шофиране! Да може само реклами по радиото, те не са опасни.