Искате ли един безплатен и доказано полезен инвестиционен съвет? Никога не се опитвайте да предвидите цената на петрола. Основният ни източник на енергия упорито отказва да се подчинява на пазарни закони и на икономическа логика. Може би защото, както охотно признаваше Ти Буун Пикънс, един от най-големите познавачи в тази област, при него "не съществува такова нещо като свободен пазар".
А Дан Дикър, легендарен трейдър на Нюйоркската борса, казваше така: "Петролът е калпава инвестиция, защото всъщност изобщо не е инвестиция. Той е по-скоро облог, с прикачена към него тиктакаща бомба".
Днес, когато добрата стара петдесетачка ще ви осигури едва около 15 литра на бензиностанцията, всички се надяват високите цени на суровия петрол да вървят към края си. Но колкото и непредсказуеми да са те, почти всички фактори сочат в обратната посока - горивата ще останат скъпи много по-дълго, отколкото ни се иска. Ето основните фактори, които движат този пазар.
11 ключови факта за цените на петрола (ГАЛЕРИЯ):
И накрая в последното десетилетие имаше нова вълна анализатори, предричащи края на петрола: този път не на база неговото изчерпване, а заради ангажимента на все повече правителства към драстично понижаване на въглеродните емисии. Очакванията бяха нуждите от петрол да намаляват от година на година, за сметка на нарастващата популярност на енергията от възобновяеми източници и електромобилите. Сегашната криза, подсилена от руската инвазия в Украйна, направи тези очаквания на пух и прах.
Всъщност именно очакванията за упадък на петролния сектор изиграха съществена роля за днешните високи цени. Убедени в предстоящия му залез, много инвеститори предпочетоха да насочат парите си другаде; самите петролни гиганти положиха огромни усилия да се диверсифицират и да навлязат в други, по-перспективни в бъдеще сектори. Ефектът от това е, че добивът на петрол от десетилетие страда от недостиг на инвестиции, от недостатъчно усилия за разработване на нови находища, от остаряла инфраструктура,
* Статията е публикувана в Bulgaria ON AIR THE INFLIGHT MAGAZINE, брой 143 / 2022