Доклад, озаглавен „Ползи за здравето от намаляването на емисиите от автомобилния транспорт в САЩ от 2008 до 2017 г.“, беше публикуван наскоро в списанието Proceedings of the United States National Academy of Sciences.
От научната разработка става ясно, че броят на смъртните случаи в резултат на вредни емисии от превозни средства е намалял от 27 700 през 2008 г. на 19 800 през 2017 г. Но проучването установява и още нещо. А то е, че броят на смъртните случаи не само е намалял с почти 8000 за девет години, но и че, ако автомобилите през 2017-а са имали същото ниво на емисии като тези от 2008 г., то през 2017 г. броят на смъртните случаи би бил 2.4 пъти по-голям.
Така ако не са били взети мерки, то през периода на проучването щеше да има още 47 520 загубени живота. Освен това в документа се посочва, че в резултат на подобряване на здравето на населението, САЩ са спестили 270 милиарда долара.
Въпреки това, докато намаляването на емисиите носи някои ползи за здравето, то ако не са били взети мерки, икономическите ползи за големите компании щяха да бъдат значително по-големи.
„Въпреки значителния напредък в намаляването на емисиите, има противодействащ ефект от нарастването на автомобилния парк и по-големите превозни средства“, казва Ернани Чома, изследовател на здравето в Харвард и водещ автор на проучването.
„Следователно ще бъде трудно да се постигне значителен напредък, освен ако не въведем още по-строги правила. Нещо повече, въздействието върху околната среда от подобренията в автомобилната индустрия не е толкова значително, колкото ползите за здравето на хората".
Според експертите подходите за намаляване на емисиите от транспорта са по-фокусирани върху борбата със замърсяването на въздуха, а не върху изменението на климата. Според тях сега трябва да започне да се работи усилено и в тази насока.