Като всяка страна с класически четири сезона, България поставя на изпитание и автомобилите, и шофьорите през есента. Единственият начин да продължим да се движим спокойно и сигурно при рязко променящите се условия, е да подготвим предварително автомобила си.
Всеки шофьор знае това. Но как по-точно трябва да се подготви колата? Тук вече отговорите се разминават сериозно. Да не говорим, че се намесва и финансовият фактор: обикновено след началото на учебната година и след летните отпуски джобовете ни са най-изтънели, и много хора се принуждават да отложат спешни дейности по автомобили. Нека видим кои са и останалите най-често срещани недомислия.
10 чести грешки при зимната подготовка на колата:
Много хора си имат фиксирани дати в календара, за да подменят летните гуми със зимни. Това не е добра идея. Смяната трябва да е съобразена с конкретните климатични условия. Най-добре - с дългосрочната прогноза на метеоролозите, колкото и несигурна да е тя. Ако избързате твърде със зимните гуми, рискувате да ги карате по време на някое неочаквано "циганско лято" и буквално да ги опечете - тогава меката смес, специално създадена да запазва еластичност при ниски температури, губи тези качества. Ако пък чакате обичайната дата, а снегът избърза, рискувате да се движите без достатъчно сцепление.