С идването на пролетта много хора отново подкарват зазимения досега автомобил. Повечето са достатъчно внимателни, за да проверят нивото на маслото, спирачната и охладителната течност. Но малцина се сещат да подменят горивото - а то почти сигурно е загубило качествата си междувременно. Колко е трайността на бензина? Опасно ли е да се кара с престояло гориво? Защо октановите числа са едни в Европа и други в Америка? По-скъп ли е бензинът днес, отколкото при социализма? Има ли значение какъв е на цвят? В тази статия решихме да отговорим на много въпроси, които хората си задават за автомобилното гориво, както и на някои, които не се сещат да си зададат.
12 ключови въпроса за бензина (ГАЛЕРИЯ):
Повече или по-малко е това от днешните цени, при положение, че тогава средната заплата по данни на НОИ е била 213.67 лева, можете да прецените сами. Сравненията между цени от различни епохи никога не могат да са напълно коректни. Все пак нека съпоставим покупателната способност с тази при средната заплата от края на 2020 година, която по данни на НОИ е 1468 лева.
Излиза, че през 1985 със средната заплата у нас е можело да се купят 213 литра бензин А-93. С днешната средна заплата могат да се купят 699 литра.