IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Водеща световна банка: Електромобилите ще разорят някои държави

Според доклада на Goldman Sachs, петролната индустрия ще изпадне в криза през 2030 г.

Водеща световна банка: Електромобилите ще разорят някои държави

Анализаторите на банката Goldman Sachs представиха доклад, който предвижда какви ще бъдат резултатите от увеличаващото се производство на електрически автомобили. Според него, през 2030 г. се очакват огромни загуби за петролната индустрия, което ще се отрази пагубно на бюджета на някои държави по света.

Водеща световна банка: Електромобилите ще разорят някои държави

Експертите са начертали 3 сценария, които са озаглавени „базов”, „хиперсценарий” и „2 градуса по Целзий” (в случая се има предвид затоплянето на климата с 4 градуса до 2100 г.). В първия случая през 2030 г. електромобилите ще бъдат 6,5% от световния автопарк, във втория – 10%, а в третия – 15%.

Според изследването, през 2024 г. потреблението на петролни продукти ще достигне своя пик заради стремително развиващите се пазари, начело с Индия. След това обаче интересът към горивата ще започне рязко да спада.

Едновременно с това броят на електромобилите ще расте, като се очаква през 2030 г. те да достигнат 83 млн. Това е 40 пъти повече от 2016 г., когато колите на ток бяха 2 млн. Решаващо влияние за развитието на електрически транспорт ще окаже стойността на батериите. Сега те струват около 220 долара на киловат/час, но за да може електромобилите да се конкурират със стандартните автомобили, цената трябва да падне до 100 долара.

В сценария, написан от икономистите от Goldman Sachs, се казва, че през 2020 г. един кВт/ч ще струва 165 долара. Само след 5 години тя ще достигне 110 долара, а през 2030 г. вече ще е 75 долара. В случая това предвиждане е според „хиперсценария”, така че има възможни още два варианта.

Всичко това ще удари жестоко петролната промишленост. Цената на барел нефт продължава да пада и през 2030 г. целият отрасъл ще започне да губи по 1,3 трилиона долара на година. Цели 5 години преди това натоварването на заводите за преработка на нефт ще спадне до 81%, което е границата за печалба на компаниите. Под нея те вече са на загуба. През 2030 г. производителите на нефт ще загубят още 9% от пазара, а доходите им ще започнат да спадат с 93 млрд. на година.

От Goldman Sachs предупреждават, че по този начин развитието на електромобилите ще удари сериозно бюджета на държави, много от които разчитат именно на доходите от нефт за икономиката си.

Снимка: Nissan

Тагове: goldnan sachs
0 от 500
  • #3
    14 rate up comment 6 rate down comment
    Анонимен ( преди 6 години )
    Ти Германия не ги мисли. Имат необходимите ресурси - човешки,технологични и природниДържави като Мадър Рашъ, Саудитска Арабия, Ирак и Венецуела да му мислят. Не случайно са около фалита при сегашните цени на петрола
  • #2
    12 rate up comment 9 rate down comment
    бай той ( преди 6 години )
    Не само производителките на петрол и петролни продукти ще бъдат ударени много яко, а и тези, които не се настроят бързо за новите производства. Една Германия на пример, която разчита най-много на дизелите и драпа по всякакъв начин да останат ще има много сериозни затруднения, защото производството на автомобили е основно перо в икономиката им. Вместо да се хванат да направят нови и модерни коли,те се събират с Меркул да се договарят как да ги подпре за дизелите и да не се спират.ГолемипУмиАри!
  • #1
    5 rate up comment 10 rate down comment
    Анонимен ( преди 6 години )
    По-скоро проблемът ще е глобален а не само за страните изнасящи петрол. Защото тежкотоварни камиони, кораби и прочие ще продължат да използват дизеловото гориво и то в такива количества,че електромобилите са последната дупка на кавала която може да им наруши баланса.Само че все пак ще отнеме от продажбите,те ще претърпят загуби,които ще опитат да компенсират с по-висока цена.Все пак те си опредерят правилата и цените,е тогава ще е големият проблем,защото знаем как се сваля цената-чрез войни.