IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

След 50 години Lada Niva най-после получи въздушна възглавница

Руският модел се сдоби със защитена от ръжда каросерия и нов двигател

Повечето автомобили, произведени през 1977, сега са или музейни експонати, или ръждясали. Lada Niva не е нито едното, нито другото, тъй като АвтоАВЗ отказва да пенсионира класическия модел. И вместо това обяви пускането на негова преработена версия.


Lada Niva


Премиерата на модела трябваше да се състои на Международния икономически форум в Санкт Петербург, но там беше показа само прототип на модела, чието официално представяне ще се състои по-късно тази година. От снимките става ясно, че Niva запазва оригиналния си вид от преди половин век, като единствените нови неща са броните от фейслифта през 2020, както и сега добавените 16-цолови джанти в два цвята и черен вентилационен отвор.

И ако дизайнът е вечен, то предната част, капакът, покривът, задната врата и задната част на Niva Legend, както се казва моделът, вече са изработени от двойно поцинкована стомана. Това означава по-добра издръжливост при тежки условия и най-после защита от ръжда.


Lada Niva


Единствената новост в салона е волан, взет от Lada Granta, който позволява вграждането на въздушна възглавница за първия път в историята на модела. Според АвтоВАЗ, има подобрения по шумоизолацията, а също така са добавени модерна отоплителна и климатична система, която вече включва филтър за купето.

Старият 1,7-литров двигател отстъпва място на малко по-голям 1,8-литров, 8-клапанов мотор, взет от Niva Travel. Той развива 90 к.с. и 153 Нм , което е увеличение с 8 к.с. и 24 Нм спрямо стария двигател. Той също така осигурява 80% от въртящия си момент само от 1000 об/мин и намалява разхода на гориво с до 30% в сравнение с предшественика си.


Lada Niva


Производителят твърди, че също така е модернизирал окачването на Niva Legend, което подобрява както управлението, така и комфорта, докато вентилираните дискове изострят спирачките. Общо моделът е получил над 100 нови и 60 обновени части и детайли, подобрявайки всяка една от техническите си характеристики.


0 от 500
  • #10
    3 rate up comment 0 rate down comment
    Лудория ( преди 2 седмици )
    Инак Дифорс, аз лично нямам нищо против и Кълинан да карам из полето, ама не ми отива финансово. Дано на теб ти отива и да си го караш жив и здрав :)
  • #9
    5 rate up comment 0 rate down comment
    Лудория ( преди 2 седмици )
    Аз съм карал Нива. Да, на асфалт е ужасна, но където той липсва, се справя добре. Няма претенции. Да, не се катеря там дето минават модифицираните джипове, ама и харчи по-малко, и по-лесно се ремонтира. За работна кола - идеална. Не мисля, че Pajero, Patrol може да се ремонтират лесно навсякъде. Няма да забравя как се запали таблото й - спряхме, загасихме с вода, изчакахме 5-6 минути и след това продължихме, защото бяхме из някакви полета далеч от селото. Изкара ни до близкото населено място.
  • #8
    9 rate up comment 1 rate down comment
    Дифорс ( преди 2 седмици )
    Даа, коментари от хора, които никога не са шофирали Нива. Това е трудно да се нарече автомобил, дори и да е проходимо. Няма никакви качества за шофиране по нормални пътища дори и в ограничението. Който има поне малко представа от автомобили и може да си позволи нещо повече, никога не би си я купил. Все пак и Джип Уилис от втората световна война са проходими, но никой не си и помисля за него, при положение, че има съвременни алтернативи. Що се отнася до продажбите - 34 000 бр през 2025 г!?
  • #7
    4 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 2 седмици )
    Петрееее, НИВА остава да се произвежда и въздушна възглавница се монтира на Нива Травел, както и на Шевроле НИВА. А, смятаната за наследник на НИВА се казва АЗИМУТ и там нещата са много на високо ниво,но поради големия интерес към оригиналната НИВА от 1977г.,тя продължава да се произвежда под името НИВА Легенд с нов двигател, визия, както в екстериора,така и в интериора,като се запазва максимално оригиналността на първия модел,но в духа на новото време,като се запазва пословичната проходимост.
  • #6
    9 rate up comment 3 rate down comment
    анонимен ( преди 2 седмици )
    До 3,напълно те подкрепям,и аз виждам в предбалканско село колко много Ниви-и и то от 80-те години карат и катерят баирите
  • #5
    9 rate up comment 5 rate down comment
    анонимен ( преди 2 седмици )
    До 2,1много интересно,че преди горе долу когато и вие сте имали Нива/в което силно се съмнявам/,баща ми тогава директор на фирма в която автомобили с висока проходимост бе необходимост,купи 2 Ниви.Ще те изненада,но и двете се движат и днес безпроблемно. Та всичко си зависи от собственика,ако е *** и мурдарин в което съм уверен ,че е било при вас,за това колата не е издържала. В случая и танк да ви дадат пак за вас ще е некачествено и ще се чупи. При мурдарите е така с всяко една тяхна стока.
  • #4
    8 rate up comment 8 rate down comment
    анонимен ( преди 2 седмици )
    До 1,ако не се търси няма да се произвежда,но понеже търсенето е огромно и то в много страни и извън Русия,за това се произвежда,а будната кома е за вас,където нищо не произвеждате и само ръсите безмозъчности и простотии и ви заобикалят с 200. Пълни неудачници и некадърници.
  • #3
    7 rate up comment 9 rate down comment
    До #1 и #2 ( преди 2 седмици )
    Да кажем, че аз не разбирам от коли и нямам право да се обаждам, но скоро бях в едно затънтено родопско село със стръмни и каменисти пътища - половината местни имаха само Ниви и споделиха, че не биха ги заменили с други машини... Пък вие си говорете от "висотата" на градските Интернет-фотьойли или лъскавия измамен и лицемерен свят на моловете с вашите модерни компютри на колела, в които най-важното е колко инча мазане по екрани ти е предоставил производителя.
  • #2
    8 rate up comment 6 rate down comment
    Дифорс ( преди 2 седмици )
    Преди повече от 30 години имахме такава в семейството. Тогава бе трагична и морално остаряла, а сега умът ми не побира как може да продължава да се произвежда.
  • #1
    15 rate up comment 7 rate down comment
    anonimous ( преди 2 седмици )
    Докого ще подъдържат тази марка в будна кома?