България е сред държавите в Европа, където е най-вероятно да се натъкнете на обявен за продажба употребяван автомобил, чиито данни са манипулирани. И тук не става дума само за превъртян километраж, но и за повреди по колите, както и за размерите на щетите по тях.
Резултатите са от проучване на компанията CarVertical, която всяка година публикува своя индекс за прозрачност на пазара на употребявани автомобили. Лидер в него е Великобритания, където само 2,1% от колите са с фалшифициран пробег, а 17,8% са повредени. На второ място е Италия, при която се отчитат 12,6% повредени коли, следвана от Швеция (18,3%), Германия (23,8%) и Швейцария (55,3%). Проучването е направено в общо 25 европейски държави, като индексът включва няколко показателя:
Процент на километражите с фалшиви показания
Среден фалшив пробег (в километри)
Процент повредени коли
Относителен размер на щетите
Процент на внесените употребявани автомобили
Средна възраст на проверените автомобили
Тези показатели са от съществено значение за разбирането на прозрачността на пазара, тъй като показват нивото на риск за купувачите на употребявани автомобили. Колкото по-високи са тези цифри, толкова по-ниско е нивото на прозрачност на пазара.
Като цяло, купувачите на автомобили в Западна Европа и Скандинавия е по-малко вероятно да се натъкнат на измама с пробег или скрити дефекти, тъй като има по-строги закони, по-нови автомобили и други фактори, които гарантират, че купувачите могат да се доверят повече на историята и качеството на автомобила.
За разлика от континентална Европа, Обединеното кралство има високи тарифи за внос и се използват предимно автомобили с десен волан. В резултат на това само 2% от превозните средства, проверени в carVertical във Великобритания, са внесени от чужбина. Първите пет най-прозрачни страни включват Италия, Швейцария, Германия и Швеция.
Най-малко прозрачните страни в проучването са Украйна, Латвия, Литва, Румъния и Естония, където е отчетен най-висок процент автомобили с фалшиви километражи и повреди. По-специално, най-голям брой случаи на измами с пробег сред европейските страни е регистриран в Латвия (11,1%) и Украйна (9,6%), докато най-висок процент повредени автомобили е открит в Полша (62,1%) и Словакия (60,5%).
Данни за това какъв е процентът на внесените употребявани коли у нас с манипулиран пробег, както и на повредените автомобили, не се посочва, но е факт, че България е на 20-о място по прозрачност на пазара от общо 25 държави, като индексът на страната ни е -67,7. Зад нас са само Естония, Румъния, Литва, Латвия и Украйна.