Какво бяха това ръчни скорости? Половината кандидат шофьори на Острова не искат да чуят за курсове на друга кола извън електрическата. А там вече почти всички марки разчитат на едностепенна скоростна кутия.
Със сигурност, явлението е характерно и за младите в доста други части на света. Така че краят на колите с ръчни скорости се задава от само себе си. Специално в Обединеното кралство има недостиг на автоинструктори с електрически коли. А точно 48 процента от анкетираните мераклии искат да се учат на EV. Един от седем обучаващите се обаче въобще не може да намери такъв инструктор.
Разбира се, въпрос и на география. 41% от лондончани веднага могат да ви посочат такъв. В големи части от провинцията обаче процентът пада до 10.
Проучването на WhatCar? показва ръст от 283% при учебните часове на еклектрическа кола за последните 10 години. И то не само заради нулевите вредни емисии, но и заради по-лесно управление.
Технически, електрическите коли нямат автоматична скоростна кутия, но повечето хора гледат на тях точно като автоматици. Както споменахме, най-често скоростната кутия е едностепенна, но придава ускорение без да има нужда да превключваш на различни предавки.
Това е причината младите да искат да се учат на електричка. По-лесно се кара – като автоматик. Макар че изпитите с последния се взимат много по-трудно, показва статистиката. Успешно минават 41,7% от каращите кола с автоматични скорости, докато общият процент е 48,9. Но това не пречи на общата тенденция. Едва 24% от новите модели коли разчитат на добрите стари ръчни. И трендът ще се засилва.
Освен това младите шофьори пресмятат, че така или иначе ще трябва да се качат на електричка след 2035 година, когато влиза в сила забраната за производство на дизелови и бензинови двигатели. И защо да не свикнат сега? Затова почти една трета от анкетираните не виждат смисъл въобще да се учат на кола с ръчни скорости, когато никога няма да карат такава. И изглеждат прави.
Една четвърт пък са категорични, че ще отпразнуват успешния изпит, като си купят електричка. Затова и 40 процента от младежите между 18 и 24 години държат на инструктор с такава кола.
На друго мнение са изследователи, които смятат, че учащите се получават фалшиво чувство на сигурност при шофиране с електричка или автоматик. И препоръчват няколко урока на ръчни скорости. Да не си и инструктор! При условие, че навремето беше достатъно да казваш „Ти знаеш ли, че имаш страшни очи!“. Така или иначе обаче, пазарът ще си каже своята дума.