Хиляди електрически превозни средства са изоставени в Китай на претъпкани паркинги, където не се използват и на практика ръждясват. А иронията е, че това са нови автомобили BYD от моделна година 2021-ва и за тях местни жители информират, че имат малък пробег.
За скандалната история разказва в YouTube южноафриканецът Уинстън Стерцел, който е живял в Китай повече от 10 години. Той разкрива съществуването на схема, при която колите се регистрират, за да се отчете рекорден брой продажби.
Форсирането на „зелената“ енергийна революция води до икономически аномалии, като изображенията на тези превозни средства се свързват със „Схемата на Понци“. Това е термин, който се използва за илюстриране на незаконна финансова операция, в която се обещават високи печалби на потенциални инвеститори.
Кръстена е на родения в Италия - Чарлз Понци, който в началото на 20-ти век убедил хиляди американци (през 1919 г.), че е възможно да им осигури 50% възвръщаемост на инвестициите в рамките на 45 дни, като използва вратичка в ценообразуването на международни пощенски купони и марки. Номерът бил, че нямало вратичка, а дивиденти се изплащали на вложителите от първата вълна от средства, събрани от новите клиенти. Тоест – финансова пирамида.
В случая Уинстън Стерцел споменава „Схемата на Понци“, при която компания за велосипеди под наем отчита рекордни заявки само, за да привлече инвестиции, но всъщност остава без дейност. По-късно бизнесът се срива, някои от управляващите схемата бягат с парите, а снимките на планини от велосипеди обикалят света.
Целта е двойна - за пропаганда в представянето на Китай в авангарда на „зелената“ енергия, но и за получаване на финансиране от инвеститори. Нещо подобно се предполага сега с „безкрайните полета“ с електрически автомобили.
BYD е от най-големите производители на електрически превозни средства не само в Китай. Миналата година компанията отчете повече от 1,85 млн. продадени електромобила глобално, като изпревари другия основен играч в сектора Tesla.