IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Горивата отново започват да поскъпват

Причината е поредното намаляването на световното производство

Спокойствието на пазара на горивата почти сигурно ще приключи съвсем скоро и цените ще тръгнат нагоре съвсем скоро. Вината в случая е на ОПЕК и Русия, които решиха от май до края на годината да съкратят производството с 1,15 млн. барела дневно, а това ще доведе до по-малко предлагане от търсенето на петрол на борсата и съответно ще покачи цената.


горива


Агенция Reuters посочва, че големите компании вече повишават цените с 1-2 цента на литъра, като това идва веднага след решението на страните-износителки да намалят добива на суров петрол. През октомври миналата година ОПЕК вече веднъж намали производството с 2 млн барела на ден. Добавени към днешни 1,15 млн барела, общият спад е над 3 млн барела.

Според изчисления на Reuters, това представлява 3,7% от световното търсене. Защо обаче беше предприет подобен ход? Обяснението на един от лидерите по добив на петрол – Саудитска Арабия е, че това са прости предпазни мерки, необходими за поддържане на пазара стабилен. Анализатори обаче смятат, че това може да се дължи на отслабването на икономиките на страни-производители, които искат да увеличат своите запад


горива


Във всеки случай международните цени на петрола се повишиха, като цената на Брент (референтен в Европа) скочи до 85 долара за барел, след като на 31 март беше 79 долара. Референтият за Северна Америка WTI струва 80 долара срещу 79 долара на 31 марг. А експертите очакват през декември цената да достигне 100 долара.

„Когато производителите на петрол си позволяват внезапно съкращаване на добива, може да има поскъпване на горивата и в България. Когато има по-малко предлагане, отколкото търсене, резултатът винаги е един – увеличение на цените“, коментира Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация пред „Нова нюз“.


горива


От Българската петролна и газова асоциация обаче смятат, че единствено трайно и чувствително повишената цена на петрола може да доведе до поскъпване на бензина в България. По данни на Асоциацията засега такава тенденция няма и не се очертава. Нещо повече експерти изчисляват, че горивото в страната ще скочи с няколко стотинки на литър.

„Не очаквам в никакъв случай бензин на 3 лв. Няма как да стане това, при тези цени около 2, 50 лв. Дизелът също, може би, няма да надхвърли 3 лв, а ако изобщо има някакво поскъпване въобще. Нека видим какво ще се случи, но имам подозрения, че този тренд ще остане сравнително постоянен, защото и китайската икономика отново започва да работи и да набира скорост”, изтъкна Светослав Бенчев.


0 от 500
  • #34
    0 rate up comment 1 rate down comment
    До 33 ( преди 1 година )
    Къде видя да "затварям" АЕЦ до 2050? Казах ти че ще работи поне до тогава и е логично да имаме поне 2000 мегавата ядрена мощност и след това. Къде видя някъде да казвам, че въглищните централи трябва да бъдат затворени? Напротив трябва да бъдат оставени за зимно време дори в доста дългосрочен план. А в краткосрочен нали някой трябва да произвежда скъпата енергия за през нощта и когато не пече слънце? Единственото което казвам е че фотоволцеиците редовно ще свалят цената до 0. АЕЦ може ли го?
  • #33
    0 rate up comment 1 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    До 32, като гледам ти не можеш собствените си проблеми ад разрешиш,какво останало до чуждите.Иникой не се заяжда,но не си налагай твоите *** идеи на останалите,защото Дори зелените в немско се отказаха от тези простотии и горят въглища за да поддържат залязващата си икономика и съжаляват за разрушените си АЕЦ-ове.
  • #32
    2 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    До 23,значи според твоите простотии можем съвсем спокойно да се откажем от АЕЦ и ТЕЦ и да се издържаме на тия зелени та кухи енергии,Така и в тъпите ви зелени глави не увря,че тези бизикни са само допълнение и сезоности зависещи от времето,а на хората им трябва нещо евтино и постоянно,което го дава само атомната енергия.
  • #31
    0 rate up comment 2 rate down comment
    Гостенино ( преди 1 година )
    Ето това ти е проблема. Някой друг мисли вместо тебе, а ти само работиш за него от 8:00 до 17 и друго не те занимава. А аз съм на линия за разрешаване на проблеми по 24/7, 365 дни в годината, дори когато съм на море. Тебе вятър те вее на бял кон. Вместо да работиш се чудиш с кой да се заядеш да ти мине деня, а не да вземеш да свършиш нещо смислено. Освен за заяждане за друго мислиш ли? Освен анти и против, позитивни мисли имаш ли? Това си ти! Колегите ти също ли писаха два коментара в почивката
  • #30
    1 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    До 16 в реално време горят повече въглища за да си набавят ток,а от тези бизикни само допълват малкия процент до 100.
  • #29
    1 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    До 16 в реално време горят повече въглища за да си набавят ток,а от тези бизикни само допълват малкия процент до 100.
  • #28
    1 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    До 12,аз си правя сметката и за мен тези електричщки не ми вършат работа,защото са с недостатъчен пробег.Когато могат да отговорят на пробега на ДВГ тогава може и да се сдобия.
  • #27
    3 rate up comment 0 rate down comment
    Гост ( преди 1 година )
    Бачкам.За разлика от теб Тесларев,аз съм всеки ден на работа от 8 до 17 ч.През почивките се забавлявам с оФчите ти коментари.
  • #26
    0 rate up comment 1 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    До 6,преди 1-2 години заради Русия го бяха намалили на 23 долара за барел,уж нещо да повлияят,но се оказа греда за тях,за това станаха дружки с руснаците и чакай да продават на загуба,като намалят производството и вдигнат цените над тавана дето го сложиха тъпанарите еврог ейски.Има една песен на Руски Танцувай Русия плачи Европа,горе долу така и ще стане.
  • #25
    1 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    По абсолютно груби сметки, 850 мегавата осигуряват повече от 4 милиона километра пробег за всеки час в който пече или в случая НЕ пече слънце. Дори с разхода на хибрид това са четвърт милион литра гориво за всеки час. За 6 часа около 1,5 милиона литра гориво на стойност около 4 милиона лв, което няма да бъде продадено. Тоест около 1,5 милиарда на година горе-долу колкото струват 1000 мегавата фотоволтаици. Кое ли е по-изгодно за държавата? Веднъж да ги купи от Китай или всяка година за гориво?