Повечето мениджъри на високи позиции в автомобилната индустрия очакват, че бизнесът им ще остане печеливш през следващите 5 години, но са сериозни притеснени за по-близкото бъдеще. Това показва проучване на консултантската компания KPMG, в което са участвали повече от 900 ръководители на големи компании в автомобилната индустрия в 30 държави.

Експертите от бранша изразяват сериозни опасения относно доставките на суровини и компоненти - предимно полупроводници, електрически стомани и материали, които са от първостепенно значение за увеличаване на капацитета на батериите. Над 65% от анкетираните смятат, че пренасочването на производствения капацитет от развиващите се страни обратно към развитите държави е от съществено значение за възстановяване на нарушена верига за доставка на компоненти.
Повече от половината експерти (55%) вярват, че тяхната компания ще се отърве от незначителни бизнес-единици през следващите години - преди година такива мисли бяха изразени от 45% от анкетираните.
В същото време 82% от анкетираните топ мениджъри вярват, че през следващите 10 години електрическите превозни средства ще бъдат масово купувани без държавни субсидии. 72% от мениджърите очакват електрическите автомобили да не струват повече от колите с ДВГ до 2030 г. По това време повечето директори виждат Tesla, Audi и BMW като лидери в областта на електрически превозни средства. Те поставят Apple на 4-то място, след като преди година технологичният гигант заемаше 9-то място преди година.
По-голямата част от мениджърите (80%) казват, че мощността на автомобила е „много важен фактор“ при закупуване на автомобил. Освен това те посочват екологичността на автомобилите, имиджа на марката и личното изживяване при шофиране. 8 от 10 експерти прогнозират, че през 2030 г. повечето покупки на автомобили ще бъдат направени онлайн.


0