Ще са необходими над половин трилион евро инвестиции за модернизиране на енергийната мрежа на Европа през това десетилетие, ако страните искат да успеят да увеличат вятърната и слънчевата енергия, за да се освободят от руския газ, съобщава агенция Ройтерс, като се позована на проектодокумент, с който разполага.
Става въпрос за план за действие за дигитализиране на енергийната система, който ще бъде представен от ЕК тази седмица, както и нови спешни мерки за укротяване на главоломно високите цени на газа и подпомагане на енергийните фирми с финансови затруднения тази зима.
Зелената промяна на ЕС зависи от огромните инвестиции в енергийната мрежа, се казва в документа. За електрическата мрежа са необходими 584 милиарда евро до 2030 г., за да се подпомогне планираното бързо навлизане на електрически превозни средства, възобновяема енергия и термопомпи за прехода от изкопаеми горива.
За да постигне екологичните си цели и да се откаже от руските изкопаеми горива в рамките на няколко години, ЕС ще има нужда от 30 милиона превозни средства с нулеви емисии по пътищата до 2030 г., плюс слънчеви панели във всички нови домове до 2029 г., се казва в проекта.
Около 400 милиарда евро ще бъдат насочени към разпределителната мрежа. Около 170 млрд. от тях ще се съсредоточат върху дигитализацията, включително така наречените „интелигентни мрежи“, които реагират по-бързо на местните колебания в предлагането и търсенето, като помагат да се губи по-малко енергия. „Намаляването на емисиите на парникови газове с 55% и достигането на дял от 45% възобновяеми източници през 2030 г. може да се случи само, ако енергийната система е готова за това“, се казва в проекта, позовавайки се на целите на ЕС за климата.
Държавите от ЕС са до голяма степен отговорни за своите национални енергийни политики, въпреки че ЕС предлага финансиране за трансгранични енергийни проекти и призова страните да насочат парите от огромния фонд за възстановяване от COVID-19 към по-екологични енергийни системи.
Инвестициите в надграждане на мрежата и цифрови енергийни технологии ще направят системата по-гъвкава и ще я адаптират към по-голям дял от възобновяема енергия - позволявайки на потребителите да насочват резервна енергия от слънчеви панели обратно към пазара или да използват електричество, съхранявано в техните електрически автомобили, за да захранват своите домове.