Искате ли един безплатен и доказано полезен инвестиционен съвет? Никога не се опитвайте да предвидите цената на петрола. Основният ни източник на енергия упорито отказва да се подчинява на пазарни закони и на икономическа логика. Може би защото, както охотно признаваше Ти Буун Пикънс, един от най-големите познавачи в тази област, при него "не съществува такова нещо като свободен пазар".
А Дан Дикър, легендарен трейдър на Нюйоркската борса, казваше така: "Петролът е калпава инвестиция, защото всъщност изобщо не е инвестиция. Той е по-скоро облог, с прикачена към него тиктакаща бомба".
Днес, когато добрата стара петдесетачка ще ви осигури едва около 15 литра на бензиностанцията, всички се надяват високите цени на суровия петрол да вървят към края си. Но колкото и непредсказуеми да са те, почти всички фактори сочат в обратната посока - горивата ще останат скъпи много по-дълго, отколкото ни се иска. Ето основните фактори, които движат този пазар.
11 ключови факта за цените на петрола (ГАЛЕРИЯ):
Дори и там, където политическият хоризонт е относително чист, увеличаването на добивите не е лесно след толкова години на недостатъчни инвестиции и занемаряване на инфраструктурата. Единствените две държави, които на теория имат голям неизползван капацитет - Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства - са обект на все по-агресивно ухажване. Както отбелязва Bloomberg, американският президент Джо Байдън стигна дотам в средата на юли да посети Рияд и да се срещне с престолонаследника Мохамед бин Салман - същия престолонаследник, на когото преди това отказваше дори телефонен разговор заради ролята му в циничното, брутално убийство на журналиста Джамал Кашоги. Много европейски страни, когато заканително размахват пръст на Русия заради инвазията в Украйна, с другата ръка всячески се мъчат да си оставят достъп до руския петрол, поне до окончателната забрана на вноса му през февруари 2023.
* Статията е публикувана в Bulgaria ON AIR THE INFLIGHT MAGAZINE, брой 143 / 2022