Искате ли един безплатен и доказано полезен инвестиционен съвет? Никога не се опитвайте да предвидите цената на петрола. Основният ни източник на енергия упорито отказва да се подчинява на пазарни закони и на икономическа логика. Може би защото, както охотно признаваше Ти Буун Пикънс, един от най-големите познавачи в тази област, при него "не съществува такова нещо като свободен пазар".
А Дан Дикър, легендарен трейдър на Нюйоркската борса, казваше така: "Петролът е калпава инвестиция, защото всъщност изобщо не е инвестиция. Той е по-скоро облог, с прикачена към него тиктакаща бомба".
Днес, когато добрата стара петдесетачка ще ви осигури едва около 15 литра на бензиностанцията, всички се надяват високите цени на суровия петрол да вървят към края си. Но колкото и непредсказуеми да са те, почти всички фактори сочат в обратната посока - горивата ще останат скъпи много по-дълго, отколкото ни се иска. Ето основните фактори, които движат този пазар.
11 ключови факта за цените на петрола (ГАЛЕРИЯ):
Ако логиката и прогнозните ни способности можеха да обхванат петрола, той отдавна щеше да е изчезнал от живота ни. През 1956 Мериън Кинг Хъбърт въведе термина "петролен пик" и на базата на всички достъпни на науката инструменти предвиди, че през 2000 година глобалното производство на петрол ще достигне върха си при 12.5 милиарда барела годишно, и след това ще започне неумолимо да спада. Вместо това през 2000 година бяха произведени 27.2 милиарда барела, а през 2021 - 32.8 милиарда. По всичко личи, че този показател ще се изкачва още нагоре в близките 15-20, а може би и 25 години.
След това в края на 90-те години много авторитетни анализатори предвиждаха задаващото се "удавяне на света в петрол", и прогнозираха цени от порядъка на 5 долара за барел. Вместо това цените тръгнаха устремно нагоре и в един момент надхвърляха 150 долара за барел. След мимолетния срив покрай пандемията сега цените отново са около стоте долара и играят решаваща роля за нарастващата инфлация.
НА СНИМКАТА: М. К. Хъбърт произнася прочутата си лекция за края на петрола
* Статията е публикувана в Bulgaria ON AIR THE INFLIGHT MAGAZINE, брой 143 / 2022