Малко автомобили в историята са били толкова подигравани, колкото Trabant. Най-скромният продукт на автомобилната индустрия отсам Желязната завеса в много отношения си заслужаваше сарказма: произведен от пластмаса и памучни отпадъци, задвижван от допотопен двуцилиндров мотор, разполагащ с комичните от днешна гледна точка 26 конски сили, да не говорим за подхода към оборудването на създателите му, които явно са смятали дори датчика за нивото на горивото за излишен, буржоазен лукс.
И все пак това е само едната страна на монетата. В бедния социалистически лагер, и в една държава със съвсем оскъдни ресурси, "Траби" бе точно това, което се искаше от него: евтин, непретенциозен масов автомобил. За над три милиона семейства - не само в ГДР, но и в България, Чехия и Словакия, Полша и Унгария - той бе не само първи и единствен автомобил, но и символ на свободата. В известен смисъл това бе най-емблематичната кола на соца - и не е чудно, че днес е обект на постоянно засилващ се колекционерски интерес. В навечерието на 65-ия му юбилей, нека припомним някои факти за Trabant, които не всички са чували.
20 любопитни факта за легендата Trabant (ГАЛЕРИЯ):
През пролетта на 1970 проектът е напълно завършен и готов да влезе в серийно производство, когато неочаквано е спрян от лидера на ГДР Ерих Хонекер. Едната причина е сключеното съглашение с Чехословакия за съвместна разработка на автомобили (RGW). Другата, според някои историци, е недоволството на Москва от факта, че в ГДР изпреварват постиженията на съветската автоиндустрия.
Каквато и да е истината, е жалко, защото Р603 е доста напредничав за времето си автомобил по време, когато концепцията за хечбека още не се е наложила на Запад. Някои спекулират дори, че във VW са се вдъхновили и от него за пускането на първия Golf няколко години по-късно.