IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Защо не трябва да казвате на пътния полицай какво работите?

При проверка на пътя пазете дистанция от проверяващия

Едва ли има шофьор, който като го спрат за проверка на пътя, да не е чувал прословутия въпрос на катаджиите: Сега, какво правим? Има обаче и други, меко казано, странни въпроси, сред които могат да ви попитат също така: А вие какво работите? На пръв поглед е напълно безобиден въпрос, на който може да се отговори честно. Но опитните полицаи много добре знаят какво питат, а често проверяваният не разбира целта. Задавайки точно този въпрос, полицаят не се опитва просто да поддържа приятелски разговор. Напротив, поведението му подсказва, че иска да разбере какъв човек е пред него. Както показва практиката, такива въпроси и верни отговори на тях, често носят проблеми на шофьорите. За да ги избегнете, по-добре е да се въздържате от директен отговор, или да се опитате по някакъв начин да се измъкнете от него, защото в това няма нищо незаконно.

 

Пътни полицаи

 

Препатили хора препоръчват да не се посочва точно къде работи шофьорът, спрян от полицията. По този начин служителят на закона няма да има ясна представа за социалното положение на водача. Добър пример е да отговорите на пътния полицай, че сте например: охранител, механик, водопроводчик или каквото измислите в този дух. Стига да приличате на такъв. И няма нужда да ругаете.

Ако водачът се чувства спокоен и уверен, когато общува с катаджията, може да му каже, че е... безработен. Така полицаят разбира, че няма да „заработи“ допълнително. Поради тази причина, ако действително е извършено по-леко нарушение, проверяващият може да реши да ви се размине само с устно предупреждение и съвети.

Ако кажете на полицая какво работите и това предполага добро финансово състояние, тогава рискувате да не избегнете глоба. Не са редки случаите, когато по-откровените шофьори, които демонстрират парични възможности, веднага да бъдат „натиснати“ за подкуп. Водачите от своя страна се съгласяват, за да се отърват бързо от „досадника“ и след това да се заемат със собствения си бизнес. Този начин на корупция е често срещан.

„Опипващи“ въпроси от полицаите могат да бъдат и в посока: Имате ли неплатени глоби? Защото може да се провери. И ако шофьорът поддаде, ето отново „база за разговор“ в посока подкуп. Като цяло трябва да се има предвид, че опитните полицаи имат много въпроси в арсенала, които им позволяват да оценят напълно водача, за да вземат впоследствие решение за по-нататъшни действия.

Предвид всичко казано по-горе, най-добре е когато ви спрат на пътя, да общувате с полицията като спазвате дистанция. Не разкривайте подробности от личния си живот и не разкривайте финансовото си състояние. Давайте минимум информация за себе си и... говорете учтиво с пътните полицаи.

 

 

0 от 500
  • #9
    22 rate up comment 3 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    Някои си казват директно "Добър ден колега" и си ги пускат.
  • #8
    32 rate up comment 11 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    Дори да сте нарушили нещо НИКОГА и при никакви обстоятелства не давайте подкуп на пътен полицай! Отдавна не сме 90-те години. Сега полицаите имат камери и всичко се записва. Те са за задължени по закон. Даването на подкуп може да ви вкара в сериозни неприятности.
  • #7
    24 rate up comment 4 rate down comment
    Недоволен шофьор ( преди 1 година )
    Аз като ги гледам тия КАТаджии, всеки път спират само скъпи и лъскави коли! Ами то, явно престъпността си се вози в такива, обикновения човек няма да си купи голямо SUV BMW или Mercedes, просто защото не може!
  • #6
    41 rate up comment 8 rate down comment
    До автора ( преди 1 година )
    Вие сте за закриване и един сериозен сигнал. На всякъде *** хора от джигити и се вижда най-накрая, че те трябва да се санкционират, а вие пишете, как да лъжеш че си безработен, за да те съжали катаджията и да не ти пише акт. Упадъка на обществото е от такива пигмеи като вас. В акта се пише къде работиш, а ако излъжеш даваш неверни данни за официален документ и може да носиш отговорност по НК. Знам, че сега ще изтриете коментара и ще ме блокирате, но това няма да ви направи грамотни. Срамота.
  • #5
    11 rate up comment 11 rate down comment
    Бончо ( преди 1 година )
    В акта се пише месторабота на водача
  • #4
    16 rate up comment 1 rate down comment
    Ники ( преди 1 година )
    Мен като ме спрат и ме видят... Само метнат едно око на документите бърза проверка за алкохол и по живо, по здраво и за някой талибан в товарния. Как да не си харесваш мръсния брезент :)
  • #3
    43 rate up comment 1 rate down comment
    raiders ( преди 1 година )
    Супер статия, тук са неограничените възможности, за 22г. каране всичко съм минал от описанията. Разликата е, че като съм виновен след репликата "Знаете ли защо Ви спряхме" си признавам и казвам " Пиши или ме пускай". Парични средства от близо 10г. вече не давам. Но, ако не съм виновен и само ме пробва, безкомпромисен към органите на реда.
  • #2
    25 rate up comment 3 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    След вчерашните "мъдри" съвети, какво да правим ако ни натискат, днес нова доза. Упадъка е обществотото явно е тотален.
  • #1
    35 rate up comment 5 rate down comment
    Пропов ( преди 1 година )
    Много хитра статия НО...Ако не сте интересен за рушвет ще ви напраскат глоба, няма да ви пуснат. Защото като са ви хванали в издънка по един или друг начин ще си платите - все пак и актове трябва се пишат. Вече всеки сам си решава дали на място да е сговорчив и хитър и да мине тънко или да се държи като пън и да ходи после да плаща актове. И важен нюанс - полицая иска да разбере колко ви е важна книжката. Ако е свързана с работата ви - мизата се вдига.