Президентът на Русия Владимир Путин е наредил до 1 септември тази година да се актуализира стратегията за развитие на местната автомобилна индустрия в условията на спиране на доставките от чужбина. Сред основните задачи е осигуряването на технологичен суверенитет в новите реалности, което в крайна сметка трябва да направи бранша глобално конкурентоспособен.
"Русия трябва да получи собствени технологии и производства", казва Путин. Става въпрос за инженерни разработки, интелектуални права и ноу-хау, които трябва да са руски. Президентът не изключва продължаването на вноса на някои неключови елементи от чужбина, но отбелязва, че сегашните проблеми с доставките не трябва да стават "прекомерно остри".
В резултат на новите мерки, индустрията "трябва да насити пазара с висококачествени и достъпни автомобили с максимум локализирани части". Освен това руските автомобили "трябва да бъдат сравними по качество със западните", повечето от които вече не се доставят на местния пазар. Също така автомобилната индустрия трябва да отговори на нуждите на икономиката, бизнеса, държавните и общинските структури.
Според главата на Руската федерация, важно предимство на Русия са евтините суровини за газово моторно гориво. Търсенето на автомобили с газови уредби, обаче, трябва да бъде подкрепено на правителствено ниво, включително с помощ при изграждането на станции за зареждане в различните региони.
Путин припомня, че през март обемът на производството на автомобили е спаднал три пъти в сравнение със същия месец на 2021 г. и пет пъти през април. Като цяло "ситуацията не е проста", е заявил държавният глава.
Путин е поставил и задачата да следи ситуацията с цените на автомобилите на руския пазар, които отбелязаха рекорден ръст през пролетта. За това ще отговаря Министърът на промишлеността и търговията Денис Мантуров. Президентът е отбелязал, че ценообразуването трябва да отговаря на укрепването на рублата и спада на цената на металите.
20,7 милиарда рубли или около 675 милиона левa, ще бъдат отпуснати за подкрепа на търсенето на автомобили тази година. 10,2 милиарда ще бъдат изразходвани за възобновяване на програмите за преференциално кредитиране, 4,9 милиарда за преференциален лизинг, 2,6 милиарда за субсидии за закупуване на електрически автомобили и още 3,3 милиарда рубли за превозни средства с газови двигатели.