Покупката на нов автомобил става все по-трудно заради повишаващите се цени и недостига на производство, затова е добре да се помисли как да се удължи живота на стария. Повечето съвременни превозни средства са проектирани така, че животът на основните им агрегати - двигателя и трансмисията, да бъде горе-долу толкова колкото и гаранцията им.
Благодарение на компютърно моделиране и съвременни материали производители успяват да „програмират“ срока на годност на основните системи. А това означава, че идва един неприятен момент, в който проблемите и разходите за ремонт ви принуждават да се разделите с колата си.
Какво обаче ще стане, ако се отклоните от препоръките на производителя и увеличите живота на автомобила си? За целта е нужен различен подход, категорични са експерти, които посочват някои наистина елементарни действия за увеличение на експлоатационния срок на основните два агрегата превозното средство – двигател и скоростна кутия.
8 съвета за увеличение на живота двигателя и скоростната кутия (ГАЛЕРИЯ):
Понякога машините извършват бавно харакири. Например, указанията за „оптимално“ превключване на предавките на ръчни скоростни кутии под формата на стрелки, които светят в арматурното табло, правят лоша услуга. Те съветват да се премине на по-висока предавка много рано, принуждавайки двигателя да работи усилено при ниски обороти.
В същото време маслената помпа не осигурява достатъчно високо налягане на маслото и следователно частите на двигателя са подложени на повишено износване. Лагерите на коляновия вал страдат, а износва се и буталната група го получава. Всъщност при ниски скорости пръскането на масло в картера е малко и двойката бутало-цилиндър не е достатъчно смазана.
Съветът е прост: не винаги следвайте указанията и със сигурност не натоварвайте двигателя с голямо натоварване при скорости под 2500 об/мин при бензинови двигатели и 2000 при дизелови двигатели. Подобна ситуация се случва при автоматичните трансмисии, CVT и роботизираните кутии. Те се стремят бързо да превключват всички предавки по време на ускорение и да намалят оборотите на двигателя до почти празен ход, за да се впишат в екологичните стандарти.