Нещо немислимо доскоро може да се случи през 2022 година: в България да се въведе държавна субсидия за покупка на електромобили. В момента такива съществуват в 17 от 27-те държави в Европейския съюз.
Ако планираната от правителството субсидия все пак се осъществи, Dacia Spring, най-достъпният електромобил на нашия пазар, ще струва едва около 22 000 лева. Но субсидията далеч няма да е достъпна за всички желаещи
Въодушевени информации, че българите ще получават по 12 000 лева от държавата, за да си купят електрическа кола, се появиха в медиите още през ноември миналата година, когато проектът за дейността на Оперативна програма "Околна среда" бе публикуван за обществено обсъждане.
През февруари 2022 министърът на околната среда Борислав Сандов спука балона: Европейската комисия категорично е отхвърлила възможността потребителски стимули в страна-членка да се финансират от общия бюджет. Чиновниците в МОСВ, подготвили програмата, би трябвало болезнено добре да го знаят, но това е отделна тема. Въпросът е, че правителството все още заявява воля да осъществи подобна субсидия - с бюджетни средства или по някакъв друг начин, примерно с косвено подпомагане по линия на оперативна програма "Транспортна свързаност".
Всъщност в България и досега имаше субсидия при покупка на електромобил - само че тя бе достъпна само за държавната и местната администрация, чрез Националния доверителен екофонд. Финансирането от него е 20 000 лева за изцяло електрически автомобили, 10 000 лева за зареждащи се хибриди, и 40 000 лева за електрически превозни средства категория М2 и N2
Иначе ентусиазмът на медиите е разбираем: 12 000 лева субсидия означават, че бюджетен електромобил като Dacia Spring би излязъл на купувача си под 22 000 лева - на практика по-евтино от почти всичките му бензинови аналози. Само че, както нерядко се случва напоследък, медиите са пропуснали да се вгледат в детайлите. Които променят доста картината.
Субсидията в България: какво трябва да знаете (ГАЛЕРИЯ):
Предлаганата в плана на МОСВ субсидия за покупка на електромобил е в размер до 6 135 евро - но далеч не е безусловна. Идеята е държавата да поеме до 30% от цената на електромобила - тоест, в цитирания случай със Spring, до 10 170 лева. По-същественото е обаче, че субсидията няма да е достъпна навсякъде в България, нито пък за всички потенциални купувачи. От ведомството подчертават, че целта на тази мярка не е подмяна на автопарка с електрически, а само отстраняване от пътищата на най-замърсяващите по техни данни автомобили - онези с дизелови двигатели, покриващи екологичен стандарт отпреди Евро 2 (тоест произведени по-рано от 1 януари 1997 година). Eдинствено собствениците на такива автомобили, които решат да ги предадат за претопяване, ще имат право на помощ за покупката на електромобил. И то не навсякъде в България - подкрепата ще бъде "концентрирана в градове с лошо качество на въздуха и
значителни проблеми с трафика", обясняват от МОСВ. На практика действието й ще бъде ограничено само до няколко от 28-те общини, заради замърсения въздух в които България бе осъдена през 2017 от Европейския съд (Дело C-488/15). С доста голяма увереност можем да прогнозираме, че това включва София, Пловдив, Перник и Варна.