Как си представяте бъдещето на руската марка Lada? Не близкото, то е ясно, а далечното, например след три десетилетия? Дали компанията ще претърпи сериозна трансформация, или отново ще бъде в ролята на оръженосец на стари платформи и решения от собствениците си?
30 години напред рядко се планират и от сериозните мениджъри и анализатори. Но това не е попречило на млад германски дизайнер от руски произход да даде своето виждане по темата. Андрей Кириченко е успешен екстериорен дизайнер в Мюнхен, който не забравя корените си и отдава почит на производителя от родината си с тази странна визия.
Lada 2050 е с меко казано извънземен дизайн, който въобще не напомня превозно средство. Дори и колелата (ако има такива, а не е левитираща) са скрити.
Дизайнерът описва задвижващата технология като ториеви горивни клетки. Торият по принцип е алтернатива на урана като гориво за атомните реактори, като е по-сигурен и стабилен елемент. Как точно ще функционира подобна горивна клетка не е ясно. Може би като мини ядрен реактор?
Естествено, машината ще е напълно автономна, така че салонът ще е по-скоро като стая, отколкото като автомобилна кабина. Не е казано как точно ще се събира и обработва информацията, за да може ядрената "Лада" да се движи сама, но сигурно ще е с помощта на сензори, радари и подобни, които ще предават информацията на бордова система с изкуствен интелект.
Повече картинки на ядрената Lada 2050 вижте в галерията: