Специалисти от Университета Дрексел в американския щат Филаделфия предложиха да се добавят специални бактерии към асфалтобетонната смес, което ще направи пътната настилка по-трайна.
По този начин учените са убедени, че са решили проблема с образуването на дупки и пукнатини, които се появяват по пътищата след края на зимата. Работата е в това, че в борбата срещу заледяването широко се използва калциевият хлорид: той прониква дълбоко в пътната настилка и влиза в реакция с калциевия хидроксид в бетона. Това образува сол, която разрушава пътя.
В Университета Дрексел предлагат да се използват бактериите Sporosarcina pasteurii бактерии, които участват в производството на калциевия карбонат, естествен цимент, който съединява пясъка и скалите.
Специалистите са провели серия от тестове: проби с бетон, съдържащи Sporosarcina pasteurii, били изложени на разтвор на калциев хлорид в продължение на 28 дни. Според уебсайта на университета, резултатите, получени по време на тестовете, са доказали, че микроорганизмите могат да поддържат пътното покритие дълго време в добро състояния.
В същото време може да се насладите на видео, което показва как се асфалтират улиците в САЩ. Това става само за няколко минути, но, разбира се, с помощта на специализирани машини, а не с ръчния труд на мургавата част от населението както е по нашите ширини.