Февруари 1989 г. Стотици се тълпят пред щанда на Acura на автосалона в Чикаго. Под коприненото покривало се спотайва горещо дебатираната, близка до серийно производството японска копцепция. Автомобил, на който Ferrari се присмива, а експертите са убедени, че ще има малко неща с този, който бъде качен на поточната линия. Голяма грешка от тяхна страна.
NSX беше много повече от просто още една бърза кола на пазара. Япония проектира автомобил за водене на война срещу най-големите европейски суперавтомобили, но запази етоса на Honda/Acura с функционален и траен дизайн. Докато деликатните модели на Ferrari и Lamborghini от онази ера прекарваха голяма част от времето си в сервизите, NSX бе суперавтомобил, който можеше да се изпорзва ежедневно без потенциални аварии. Или пожари.
Honda NSX (New Sports car eXperimental) дефинира понятието "ежедневен суперавтомобил". Със своята надеждност, ниски експлоатационни разходи и силна ергономичност в ДНК-то на колата, беше създадено нещо напълно различно. Чудесен пример за това беше салонът, в който не само витаеше чувството на едно цяло, но и видимостта на водача бе на такова ниво, каквото нито един друг подобен автомобил не можеше да осигури.
Суперавтомолите обаче не впечатляват с това, колко пазарски чанти може да поберете в багажника - всичко е свързано с мощността. NSX не разочарова със своите 274 к.с. от 3.0-литровия V6 VTEC двигател, чиято производителност бе равна на конкурентите по онова време. Оборудвана с петстепенна механична скоростна кутия, тази кола можеше да ускори от място до 100 км/ч за 5,9 сек - колкото Ferrari 348, който струваше 40 000 долара повече.
NSX обаче беше и повече от един автомобил, който може да се движи адски бързо по права линия. Това бе първата кола, построена с алуминиево монокок шаси, поради което беше лека и здрава. Легендарният шампион от Формула 1 Аертон Сена дори бе привлечен, за да помогне в окончателните разработки на дизайна и "новобранецът" да се превърне в истински драйвърски автомобил. Докато достойнствата на повечето суперавтомобили се изследват подробно от ентусиастите, NSX си остава една от най-уважаваните коли в "обикновения" автомобилен свят.
Моделът се разви доста в своя 15-годишен производствен цикъл. В крайна сметка, задвижван от по-голям 3.2-литров двигател на фона на поредица промени на шасито за още по-добро управление, скоро супертомобилът се превърна в технологичен еталон за конкурентите. През 1992 г. негова модификация стана и първата в света с обозначението Type-R - става дума за продавания само в Япония NSX Type-R.
След като производството бе спряно през 2005 г., Honda не предложи нов модел на мястото му. Трябваше да изминат цели десет години, за да може NSX да се издигне от пепелта като съвременно предизвикателство към днешните суперавтомобили. За тези 30 години, откакто концептът дебютира в Чикаго, Honda NSX се превърна в жива легенда.