IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

VW Golf R vs Ford Focus RS vs Renault Megane 250

Британското списание Autocar прави интересно сравнение в своя най-нов брой, като противопоставя един срещу друг три от най-популярните „горещи” хечбек автомобили.

VW Golf R vs Ford Focus RS vs Renault Megane 250
Кой е най-добър - VW Golf R, Ford Focus RS или Renault Megane 250? Първото впечатление от трите е всъщност колко различно изглеждат те, пише авторът на сравнението Стив Сътклиф (Steve Sutcliffe).



Focus RS определено впечатлява най-силно, изглежда изключително добре на пътя, но и цената му във Великобритания си я бива – 27 000 паунда (60 900 лева). Моделът на Renault е също забележителен, като при него дори елегантността е в повече.

От своя страна Golf изглежда доста по-ординерно, и като гледа само външния вид човек може да се запита дали въобще е нужно да го сравняваме с другите два, пише Сътклиф.



Сравнението обаче си струва. Трите „горещи” автомобили се стремят да получат близки резултати и се целят в една и съща аудитория. Средствата с които правят това обаче, определено са различни.



Базисната цена е най-ниска при Renault – 22 467, (50 600 лева), на доста далечна дистанция е цената на Ford RS 27,280 (60 900 лева), а най-скъп е моделът на VW – 28 930 паунда (65 200 лева). Това обаче са базисните цени. Ако се опитаме да изравним екстрите в трите модела се получава малко по-различна цена – около 25 000 паунда (56 300 лева) при Renault, около 29 000 паунда (около 65 400 лева) при Ford и 31 000 паунда (около 70 000 лева) при VW.



Първият въпрос е как моделът на VW оправдава високата си цена? От Волфсбург имат аргументи – предаване 4х4, което липсва при другите два модела. Двигателят на R e двулитров с турбина и мощност 267 к.с. при 6000 об/мин. Максималният въртящ момент е 350 Nm. Това го прави по-бърз от другите два автомобила в спринта от място до 100 км/час – 5.7 секунди.



Renault също има двулитров турбодвигател, но мощността му е с 20 к.с. по-малка (247 к.с.), а максималният му въртящ момент е 340 Nm. Така в спринта до 100 км/час, „горещият” французин изостава с 6.1 секунди.

Ford излиза с най-голям двигател от трите модела – пет цилиндъра, обем 2.5 литра, мощност 300 коня и максимален въртящ момент 439 Nm. Няма официални данни за ускорението на Ford RS, като от фирмата просто казват, че то е „под 6 секунди”. Дали обаче е по-добро от постигнатите 5.7 секунди от VW?



Авторите тестват трите автомобила на писти и по пътища за обществено ползване. На пистите и Renault, и Ford показват доста добри резултати и дори в някои междинни спринтове (от 40 до 100 мили в час) са по-добри от VW.

По пътищата за обща употреба обаче, Golf R е без конкуренция. Golf R предлага изключително култивиран ход на двигателя и по-високо качество на поведение на пътя, считат тестващите. По-малките му гуми създават по-голяма стабилност на пътя, според участниците в теста.

До известна степен това важи и за Renault, чиито ход е по-улегнал и гладък, но за сметка на това по-шумен от този при Ford. Въпреки това френският модел изостава в това отношение от VW.

Ако търсим слабото място на „горещия” Golf, то е в движението на лоста за скоростите – прекалено меко, създаващо усещане за невключена скорост. Но и това има своето решение – изберете версия с DSG трансмисия.

В заключение, авторите на теста направен от Autocar пишат, че Golf R е пред другите два модела, защото има изключително зряло поведение на пътя, макар и да е като цяло ординерен и недотам интересен като дизайн.

В тази област Ford и Renault имат много по-атрактивно излъчване и сякаш са създадени, за да ни карат да се обръщаме след тях. Кой е по-добър между Ford и Renault? Разликата е минимална и в този смисъл може би надделява по-ниската цена на Renault. От друга страна обаче, управлението на RS определено изисква повече адреналин, заключават авторите от Autocar.
0 от 500
  • #50
    3 rate up comment 1 rate down comment
    Ford Fiesta ( преди 15 години )
    Но все пак имай предвид, че гумата с по-голям цолаж е по-нископрофилна. Това води до по-големи вертикални колебания, което изважда по-лесно колата от равновесие по неравен път със завои. Пример - Runflat гумите на 135i, които са с по-як борд, водят до подскачане по неравни пътища, което изважда BMW-то по-лесно от равновесие, в сравнение с някои негови конкуренти.
  • #49
    3 rate up comment 1 rate down comment
    sss1 ( преди 15 години )
    HAHAHAHAHAHAHAHAHA,4E TI SE SUSTEZWA6 W PLANINATA E AZ TI WQRWAM,MOJE-SUS SKI,6EINA,KUNKI,AMA S FIESTATA 1.2 S KOI SE SUSTEZAWA6-S LADA 2105,MOSKWE ILI KWO,AIDE Q STIGA PRIKAZWA GLUPOSTI,TAQ KOLA NE WURWI IZOB6TO,SUSTEZAWAL SE S BMW I MU BIL OTZAD ZALEPEN,EMI MOJE,DA,A TO BMW-TO NA KAKWO BE6E-NA BURRAGO ILI MATCHBOX?
  • #48
    3 rate up comment 2 rate down comment
    sss1 ( преди 15 години )
    Focusa e dobra kola,no ni6to powe4e,nito moje da se meri s luxa na bmw,nito s extrite,nito s dwigatelite,nito s inowaciite,s ni6to,
  • #47
    4 rate up comment 1 rate down comment
    laguna fen ( преди 15 години )
    "Тва" "Рено-***",както го наричаш е способно да те накара да се наакаш с чудесата,които прави!
  • #46
    3 rate up comment 1 rate down comment
    Бартер де Силва ( преди 15 години )
    Особено на неравни пътища, по-големите гуми дават много по-добра стабилност. Помисли си какво се получава в случая, когато дупката е по-малка от петното на гумата и в случая когато е по-голяма.И да се слежат гуми с огромни диаметри, центърът на тежестта пак може да остане ниско.
  • #45
    3 rate up comment 1 rate down comment
    Ford Fiesta ( преди 15 години )
    Надявам се, че си и вярваш :) За разлика от теб, аз винаги се състезавам в планината. Малко по-съм наясно, за какво иде реч. Айде до довечера, че закъснявам за работа ;)
  • #44
    3 rate up comment 1 rate down comment
    RS1600 ( преди 15 години )
    Колега, ако автомобилните ти познания са съзмерими с отношението ти към езика ни и културата ти, никак не се учудвам на изказвания тип "*** то това е BMW, как може да го сравняваш с Ford?!".За твое добро те призовавам да преодолееш собствената си ограниченост. Знам, че не е лесно и човек лесно зацикля в клишета, но ако опиташ само ще спечелиш.Съгласен съм, BMW 1 серия е чудесна машина за каране (само да е купе, че другото е като тлъста ***), но това не значи, че и Фокуса не е щото е Ford.
  • #43
    3 rate up comment 1 rate down comment
    sss1 ( преди 15 години )
    PHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHAHA,AMA TO BMW-TO NAZAD LI SE E DWIJELO BE,ILI NA RU4NA,MOLQ TE NEDEI DA GOWORI6 TAKA,4E NAISTINA 6E TE WKARAT W KLINIKA,TO SEKI WZEL KNIJKA S KOLA NAD 100 KONQ NA ZAWOITE 6E TE PRAWI DA SI GOWORI6 SAM
  • #42
    3 rate up comment 1 rate down comment
    Анонимен ( преди 15 години )
    Тва рено-*** кво се мери с истинските коли!?
  • #41
    3 rate up comment 1 rate down comment
    Ford Fiesta ( преди 15 години )
    Да, Фиестата е с малка мощност и не става за кушии. Позволявам си единствено в планината с много завои, защото там мощността е без никакво значение. Уверявам те, че не изоставам от никой. Знаеш ли колко е гадно, някаква си безлична Фиеста с 1.2 мотор да се залепи на задницата на прехваленото ти БМВ?