Една от технологиите, коиито през последните години набират популярност е комбинацията между турбина и компресор (суперчарджър). Дълго време тя беше позабравена, но в последното десетилетие някои производители отново започнаха да прибягват до нея. Защо се стигна дотук и кои са най-забележителни автомобили с подобна система, обяснява изданието Autoevolution.
Преди време повечето автомобили разполагаха с атмосферни мотори. Компресорите бяха доста рядко явление, турбините се срещаха малко по-често. Първите коли, на които започнаха да поставят комбинация от двете технологии, бяха бегачките от световния рали-шампионат. След това те стигпаха и до серийните модели.
Всяка система си има недостатъци. Турбините са критикувани най-вече заради турбо дупката, която се среща дори при някои от съвременните автомобили. Компресорите на свой ред не закъсняват толкова, но осигуряват по-малко тяга и натоварват допълнително двигателя, тъй като са свързани с ремък към коляновия вал. Идеята на комбинацията от двете е те да бъдат балансирани и да се допълват, като така осигуряват повече мощност при всякакки обороти. Така през 1985 се появява първата кола с турбо и компресор.
5 паметни комбинации от турбо и суперчарджър (ГАЛЕРИЯ):
Все по-модерният през последните години „даунсайзинг” накара Volvo да се откаже от 5- и 6-цилиндровите мотори и да ги замени с 4-цилиндрови с турбо. Индексът T6 по-рано означаваше 6-цилиндров двигател, но сега вече се поставя на 4-цилиндровите агрегати на марката. Те обаче получават бонус – механичен компресор и турбина (при версията T5 има само турбина).