Въвеждане на размерите на автомобила в свидетелството за регистрация, данъци в зависимост от размера на превозното средство и по-високи такси за паркиране на SUV-модели. Това са исканията на T&E и Clean Cities, която се обърна към Европейската комисия с настояване да ограничи растежа на автомобилите. Нейният доклад показва, заради това явления всяка година Европа губи стотици хиляди паркоместа.

Transport & Environment, е неправителствена екологична организация, която е базирана в Брюксел и се бори за чист транспорт. Заедно с друго НПО - Clean Cities, те публикуваха доклад за еволюцията на превозните средства през последните десетилетия. Той показва, че от 2000 година средната дължина на автомобили по пътищата на ЕС се е увеличава с 1,2 см на година, а височината на каросерията – с 0,5 см на година.
Двете организации предупреждават, че ако темпът на растеж на автомобилите продължи до 2040, това ще доведе до недостиг на стотици хиляди паркоместа в Европа. По-големите превозни средства също означават по-голям риск за пешеходците и по-голямо търсене на изкопаеми горива.
Голямата популярност на SUV се превръща в проблем
Според доклада на T&E и Clean Cities, европейците преминават към по-големи и съответно харчещи повече гориво и заемащи пространство превозни средства. Това е ефект от рязкото нарастване на популярността на SUV-тата и изтеглянето на малки автомобили от A-сегмент, които са станали жертва на екологичните регулации. Докладът посочва, че през 2000 редната дължина на нов автомобил, продаван в ЕС, е била 4,09 м. За сравнение, през 2025 г. вече беше 4,38 м.
Скоростта, с която се променят силуетите на превозните средства около нас, също е тревожна. През 2010 средната височина на капака в новорегистриран лек автомобил в ЕС е била 77 см. В момента този показател е 84 см, а опасната тенденция за незащитени участници в движението изглежда набира сила.
Хиляди паркоместа ще изчезнат в Европа
T&E и Clean Cities прогнозират, че ако темпът на растеж на новите автомобили продължи през следващите 15 години, европейските агломерации ще се сблъскат с огромен проблем с липса на паркоместа. Докладът посочва, че до 2040 Лондон може да загуби между 72 000 и 118 000 улични паркоместа. Ситуацията не много по-добра в Берлин (загуба от 71 000 до 117 000 места), Рим (между 58 000 и 95 000 места) или Мадрид (55 000 - 90 000).
В зависимост от приетия сценарий, определящ темпа на растеж, прогнозите казват, че на мащаб на ЕС градовете ще загубят средно между 8,5 и 14 процента от настоящата паркинг инфраструктура.
Всичко е въпрос на безопасност
Авторите на доклада също посочват друга опасна тенденция. Въпреки увеличаването на изискванията за активна безопасност на превозните средства, по-високата линия на капака представлява реална заплаха за незащитените участници в движението. Проучване от 2023 на Vias Institute – белгийски изследователски институт за пътна безопасност, установи, че увеличение на височината на маските с 10 сантиметра води до 27 процента увеличение на риска от смърт сред уязвимите участници в движението.
По-високи данъци за SUV е сред обсъжданите мерки
Организациите призоваха Европейската комисия да предприеме решителни законодателни действия, за да насърчи производителите и купувачите на нови автомобили да преминат към по-малки модели. T&E и Clean Cities предлагат пакет от конкретни мерки на Брюксел:
• Въвеждане на ограничение на височината на капака от 85 см и ширина на автомобила до 192 см за нови типове превозни средства от 2033 и за всички новопродадени автомобили от 2036.
• Реформа на данъците върху автомобилите, така че да се възпира покупката на над средното ниво големи превозни средства.
• Разширяване на критериите за оценка в програмата за безопасност на Euro NCAP, за да включват тестове за видимост на малки деца от шофьорското място.
• Таксите за паркиране и местните данъци да бъдат зависими от размера и теглото на превозното средство.
• Насочване към по-малки електрически автомобили (до 4,2 м дължина) като част от ревизията на стандартите на ЕС за CO₂ за автомобили.

0