Корейският производител Kia разширява моделната си гама, като се насочва към най-ниските класове. Така скоро към успешния Kia EV3, който у нас стартира от 35 000 евро, скоро трябва да се присъединят още два модела – EV4 в сегмент С, и малкият ЕV2, който е в процес на разработка.

Премиера на последния е планирана за началото на 2026, като той ще бъде най-евтиният електромобил на Kia в Европа. Както EV2, така и EV4 ще се произвеждат в завода на марката в Жилина (Словакия), което е ключов фактор за сваляне на цената на първия под 30 000 евро.
В същото време обаче все повече производители се насочват към пускането на нови електрически модели, които трябва да преодолеят бариерите от 25 000 и дори 20 000 евро. В момента на пазара електромобилите в този диапазон все още са съвсем малко, така че е логично и Kia да се насочи натам.
Според главният изпълнителен директор на KIA Europe - Марк Хедрих, бъдещият EV2 ще преодолее бариерата от 30 000 евро. Той обаче е скептичен, че е възможна появата на по-малък модел – като EV1, който да струва по-малко пари. И причината е рентабилността.
„В днешно време не можете да печелите от електрическо превозно средство за 20 000 евро. Дори цена от 22 000 евро е трудно достижима, защото трябва да се откажете от голяма част от съдържанието. Вижте какво се случи с пазара на малките коли с ДВГ, чиято цена се увеличи значително заради новите изисквания“, обясни Хедрих.
Шефът на KIA Europe е съгласен, че именно ново поколение достъпни електромобили трябва да ускори електрификацията на автомобилни парк, но е наясно, че марките ще пострадат от това. И единственият изход от положението е подкрепата от страна на властите при покупка на такъв автомобил да продължи да действа.


0