IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Защо поскъпват новите автомобили в Европа

Факторите са няколко, виновни са не само производителите

Проучване, проведено от Института за мобилност в преход (IMT) и фирмата C-Ways, идентифицира причините за увеличението на цените на новите автомобили в Европа от 2020 насам. Заключение е, че тази инфлация е многофакторна и не може да бъде приписана единствено на решение на производителите.


поскъпване, нови автомобили


Авторите на проучването са анализирали развитието на продажбите на каталожни цени за всички леки автомобили през последните пет години. За пример се посочва Франция, където цената на новите превозни средства се е увеличила с 6765 евро с ДДС между 2020 и 2024, което представлява увеличение от 24%. Половината от тази инфлация се дължи на самите производители, докато останалата част се разделя между регулаторните изисквания и цялостната стратегия на индустрията.

В проучването IMT-C-Ways се посочва, че инфлацията в цените на суровините, енергията или разходите за труд представлява по-малко от 6 %. Това е по-ниско от общата инфлация на потребителските стоки, която се равнява на около 10% през този период. Като се има предвид това, проучването показва, че не е било възможно да се изолира въздействието на европейския стандарт за борба със замърсяването Euro 6D Full (в сила от 2021) и това на регламента GSR 2 (добавяне на системи за безопасност), което е в сила от лятото на 2024. Всичко това налага внедряване на допълнително оборудване, разходите за което се поемат основно от крайния клиент.


поскъпване, нови автомобили


От няколко години европейският пазар е изправен пред спад в продажбите на нови автомобили. За да компенсира този спад, всеки производител е избрал да премести моделите си в по-висок сегмент, за да генерира по-високи маржове от всяко продадено превозно средство. Това се отразява преди всичко в намаляването на предлагането и продажбите на градски автомобили и увеличението на тези на по-големите превозни средства - основно SUV. В резултат на това делът на моделите от по-висок клас и/или по-добре оборудвани модели в търговския микс се увеличава и компенсира дефицита, причинен от общия спад на обема.

Това решение на производители води до общо увеличение на цените до 8%. Според проучването, проведено от IMT и C-Ways, връщането към "сегментен микс", типичен само за предходното десетилетие, би намалило средната цена с повече от 2000 евро, тоест с около 1/3 от увеличението през последните 4 години. Производителите също са използвали политиката на "ценова сила", която се състои в увеличение на цените за превозно средство със същия размер и двигател.


поскъпване, нови автомобили


Третата причина за покачването на цените на автомобилите се нарича "хибридизация" и включва както ефектите от публичните политики, така и стратегиите, възприети от различните марки, за да ги посрещнат. Така най-логично е гамата на производителите да бъде електрифицирана, за да отговаря на екологичните изисквания на европейските ангажименти в областта на климата. ЕС реши да забрани продажбите на нови автомобили, които отделят вредни емисии от 2035.

Още от 2020 обаче стандартът CAFE (Corporate Average Fuel Economy) налага специфични цели за емисиите на CO2 и ако той не бъде покрит, производителите плащат глоби. Тази рестриктивна регулация насърчава производителите да предлагат все повече и повече електрифицирани превозни средства, които почти винаги са по-скъпи.


поскъпване, нови автомобили


Проучването показва, че производителите досега са приели политики, които са несъвместими с ограниченията, които са им наложени. Те предпочитат да продават големи превозни средства и SUV, тъй като печелят най-много от тях. Така между 2020 и 2024 година средното тегло на превозно средство в Европа се е увеличила от 1365 на 1490 кг, което пречи на постигане на поставени стандарти за енергийна ефективност. Затова производителите масово електрифицират своите модели. Това налага добавяне на нови технологии, а те водят до увеличение на цените.

Оказва се също, че замяната на дизеловите двигатели във всички сегменти с хибридни двигатели не оказва влияние на цените, но в същото време plug-in хибридите и електрическите превозни средства допринасят за общото поскъпване. Сред причините е липсата на достъпна електрическа оферта и изборът на производителите да продават ориентирани към висок клас електрически превозни средства, като се залага на факта, че допълнителните разходи, предизвикани от тази технология, ще възпрат по-малко купувачи за по-скъпи превозни средства.


 

0 от 500
  • #1
    17 rate up comment 15 rate down comment
    Тинтири_минитири ( преди 1 месец )
    Дължи се на дивия евро-фашизъм с щампа Брюксел и голяма доза алчност! Останалата част от света купува същите коли с 1/3 по-ниски цени а имат и коли на половината от цените, които плащаме! Повтарям и потретвам ЕС Е ЛУКСОЗЕН КОНЦЛАГЕР ЗА НЕОСЪЗНАТИ РОБИ!!