IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Митата не спират китайския напредък в Европа

За първите три месеца на годината марките от азиатската държава записват ръст от 91%

През първите три месеца на годината регистрациите на нови автомобили в Европа са почти същите на брой като през 2024. Данните на JATO Dynamics сочат, че това са 3,38 млн бройки на 28 пазара в Европа. Интересното в случая обаче е силният ръст на китайските марки въпреки високите мита, наложени от Европейската комисия върху електромобилите от азиатската държава.


китайски коли


За периода януари-март 2025 китайските компании регистрират над 153 600 продажби, което е ръст от 91%. А това показва, че те бързо разширяват бизнеса си, като митата, наложени от властите в ЕС в опит да бъдат защитени местните автомобилни производители, явно не могат да ги спрат. И затова си има съответното обяснение, категорични са експерти.

План "Б" на Китай

Истината е, че със или без мита китайските производители в крайна сметка рано или късно ще навлязат в много пазари. Те знаят, че не могат да продължат да зависят от продажбите на вътрешния си пазар, където ценовата война става все по-ожесточена. И най-доброто решение за увеличаване на производствения капацитет в условията на нарастваща конкурентоспособност на местния пазар е износът.


BYD Atto2


Досега основното конкурентно предимство на китайските автомобили бяха техните електрически задвижващи системи. Електрическите автомобили от Поднебесната империя, заедно с тези на Tesla, са най-ефективни и конкурентни. И тъй като разликата в конкурентоспособността в сравнение с европейските, американските, японските и корейските марки е голяма, останалата част от света реагира с търговските бариери.

Автомобили за всички вкусове

Непосредствената реакция на китайските производители е да разширят гамата си от двигатели. През първото тримесечие на миналата година 55% от новите регистрации на тези производители в Европа са на автомобили с двигатели с вътрешно горене. Електричеството представлява 39%, а plug-in хибридите са едва 5.6%.

Година по-късно, през периода януари-март 2025, електромобилите и ДВГ представляват съответно 27% и 35% от общия продажби. Съответно хибридите са 23%, а plug-in хибридите - 15%.


MG3


Ясно се вижда, че китайските производители въвеждат повече хибридни и plug-in хибридни автомобили в Европа, за да компенсират отрицателното въздействие на тарифите върху електрическите автомобили. MG, най-добре продаваната китайска марка на Стария континент, регистрира повече от 32 000 хибридни автомобила през тримесечието, което представлява 42% от общия обема. BYD, втората китайска марка по продажби, регистрира около 11 000 plug-in хибрида които представляват 38% от общия брой.

Това показа Китай е готов да се конкурира във всеки сегмент, с всички видове двигатели и на всеки пазар. И сега остава да видим дали ЕС ще се опита да ограничи и автомобилите с други видове силови агрегати, както стана с електрическите превозни средства.


0 от 500