Съвременните слънчеви панели са много по-ефективни от тези преди 20 или 30 години, но все още са възпрепятствани да работят непрекъснато с максимална производителност заради лошото време и нощната тъмнина. В Китай обаче смятат, че са разрешили тези проблеми и могат да събират цялата тази слънчева светлина от Космоса. При това без прекъсване.
Китайски учени планират да построят огромна слънчева електроцентрала (размер около километър), която ще се намира на повече от 32 000 км над повърхността на Земята. Тя ще има постоянен достъп до слънчева светлина, като в същото време нейните панели ще разполага с енергийна плътност, която е 10 пъти по-голяма от тази на слънчевите панели, монтирани на Земята, тъй като слънчевата светлина в космоса е много по-интензивна.
Получената енергия ще се изпраща чрез преобразуване на електричеството в микровълново лъчение, което след това се насочва към фиксирана антена на Земята, обяснява изданието Popular Mechanics. А човекът, който предлага използването на тази технология, е категоричен, че това не е полет на фантазията.
"Вече работим по този проект - разказва Лонг Лехао, ракетен учен и член на Китайската инженерна академия (CAE) - Това е толкова важно, колкото преместването на язовира "Трите клисури" в геостационарна орбита на 36 000 км над Земята."
Китайският язовир "Трите клисури" е водноелектрическа централа, открита през 2012 и чийто годишен капацитет за производство на електроенергия е 100 милиарда кВт/ч. Според Лонг, че енергията, събрана за една година от космическата станция, ще бъде "еквивалентна на общото количество петрол, което може да бъде извлечено от Земята".
"Трите клисури" е толкова мащабен проект, че отнема 18 години, за да бъде завършен. Построяването и изпращането на космическата станция в орбита ще стане още по-бавно, тъй като процесът по изграждане на всички части, включително разработката на тежка ракета, е много сложен. Така че ще минат много години, преди станцията за започне да захранва Земята с енергия.
Ако проектът бъде реализиран обаче, това не само ще осигури енергия за градовете, както и за електромобилите, но и ще промени начина, по който хората мислят за възобновяемата енергия.