IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Китай ще зарежда електромобилите от... Космоса

Огромна станция със слънчеви панели за година ще събират енергия, еквивалентна на целия петрол на Земята

Съвременните слънчеви панели са много по-ефективни от тези преди 20 или 30 години, но все още са възпрепятствани да работят непрекъснато с максимална производителност заради лошото време и нощната тъмнина. В Китай обаче смятат, че са разрешили тези проблеми и могат да събират цялата тази слънчева светлина от Космоса. При това без прекъсване.


космическа станция


Китайски учени планират да построят огромна слънчева електроцентрала (размер около километър), която ще се намира на повече от 32 000 км над повърхността на Земята. Тя ще има постоянен достъп до слънчева светлина, като в същото време нейните панели ще разполага с енергийна плътност, която е 10 пъти по-голяма от тази на слънчевите панели, монтирани на Земята, тъй като слънчевата светлина в космоса е много по-интензивна.

Получената енергия ще се изпраща чрез преобразуване на електричеството в микровълново лъчение, което след това се насочва към фиксирана антена на Земята, обяснява изданието Popular Mechanics. А човекът, който предлага използването на тази технология, е категоричен, че това не е полет на фантазията.

"Вече работим по този проект - разказва Лонг Лехао, ракетен учен и член на Китайската инженерна академия (CAE) - Това е толкова важно, колкото преместването на язовира "Трите клисури" в геостационарна орбита на 36 000 км над Земята."


язовир Китай


Китайският язовир "Трите клисури" е водноелектрическа централа, открита през 2012 и чийто годишен капацитет за производство на електроенергия е 100 милиарда кВт/ч. Според Лонг, че енергията, събрана за една година от космическата станция, ще бъде "еквивалентна на общото количество петрол, което може да бъде извлечено от Земята".

"Трите клисури" е толкова мащабен проект, че отнема 18 години, за да бъде завършен. Построяването и изпращането на космическата станция в орбита ще стане още по-бавно, тъй като процесът по изграждане на всички части, включително разработката на тежка ракета, е много сложен. Така че ще минат много години, преди станцията за започне да захранва Земята с енергия.

Ако проектът бъде реализиран обаче, това не само ще осигури енергия за градовете, както и за електромобилите, но и ще промени начина, по който хората мислят за възобновяемата енергия.


0 от 500
  • #11
    4 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 2 дни )
    Налсагали сте минуси на баш трола (не че не ви разбирам защо) но в конкретния случй е прав. В момента Китай налива много пари в оръжие, а тази технология много лесно ще може да се обърне в такова. Целта й е да се пренасят огромни количетова енергия, а какво е бомбата ако не освобождаване на голямо количество енергия?
  • #10
    4 rate up comment 7 rate down comment
    Антитрол ( преди 2 дни )
    Поредната димна завеса за прикритие на основната цел на тази технология - енергийно оръжие което може да бъде насочено където пожелаеш. Няма никакъв практически смисъл за описаното в статията. Особено предвид, че общия капацитет на батериите на електромобилите в бъдеще, ще е една огромна батерия, способна да захранва цялата държава в продължение на дни.
  • #9
    3 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 2 дни )
    Не знам защо минус, но намерих нещо, да споделя - нарича се The Shockley-Queisser limit - потърсете в интернет. Още 1961-ва година, хората са установили, доъде може да отиде тази технология. Работата е, че и да отиде до там, няма да е особено голяма разликата.
  • #8
    5 rate up comment 1 rate down comment
    до долния ( преди 2 дни )
    Пак *** пости а балъците се връзват.
  • #7
    11 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 2 дни )
    Ще мирише на печени китайци на микровълнова печка.
  • #6
    6 rate up comment 1 rate down comment
    анонимен ( преди 2 дни )
    До Y-1 - Не сме намерили, нито товагава, нито днес. Казаха ни, че физическия капацитет на технолгията е толкова. Според фирмата с която искахемда работим, 26-7% нило най-доброто, но животът им бил много по-къс, така че ни говориха за панели с 20-25% капацитет. Разбира се, тогава имаше и 76 ст. на квтч енергия, обаче само за "наши", така че не ни мина номера, защото моят дядо избрал, да не е ДС агент.
  • #5
    6 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 2 дни )
    Вече е направен успешен практически опит (ако не се лъжа от американци) да изпращат ток от космоса на земята. За сега с доста малка мощност. На книга звучи супер. Но дали и на практика ще е така? Малко ми звучи като да си правят гигантска микровълнова печка. Най-малкото в района къде се "приземява" този ток. Както преди доста години имаше патент за безжично зарядно за малки устройства - слагаш един емитер на лампата и всички телефони, радиа и т.н. взимат ток от него. Но изчезна някъде.
  • #4
    13 rate up comment 3 rate down comment
    анонимен ( преди 2 дни )
    Забавно ми е как докато руската пропаганда в Европа и САЩ активно работи срещу ВЕИ и как докато ни обясняват как русия ще замени европейския пазар на петрол и газ с Китай, и как руската енергия била супер евтина и важна за икономическия растеж, китайците всъщност стават абсолютни лидери в областта на ВЕИ. Масово минават на електромобили и електроавтобуси и както добре виждате строят огромни ВЕЦове и мислят проекти като този в публикацията. Явно не искат да живеят на "евтините" руски горива.
  • #3
    6 rate up comment 1 rate down comment
    v-1 ( преди 2 дни )
    Аз още не съм виждал панели с 33% КПД, незнам 2006 къде сте ги намерили тези панели... Всикчи панели сега са от 20-25% КПД, има подобрение в последните години но е малко, няма голям пробив в технологията.
  • #2
    2 rate up comment 5 rate down comment
    анонимен ( преди 2 дни )
    "Съвременните слънчеви панели са много по-ефективни от тези преди 20 или 30 години" - Преди 30, може би, но преди 20, определеноне са. Искахме да правим соларен парк още 2006-та. Фотоволтайчната инсталация. Казах ни, че теоритичният капацитет на технологията бил 33.7% ефикасност, като ние сме я били почти стигнали. Не съм чул, да е имало особена промяна от тогава.