Двигателят е най-скъпият компонент на автомобила и всички собственици на автомобили искат той да издържи възможно най-дълго. За целта е важно да поддържате вътрешността му чиста, така че мръсотията и отлаганията да не увеличат износването му. Нека да разгледаме различните видове замърсяване и методите за справяне с тях.
5-те най-големи врагове на двигателя (ГАЛЕРИЯ):
Вторият замърсител на двигателя са продуктите от непълното изгаряне на горивото, които се образуват в пристенния слой на горивната камера. Тук въглеводородното гориво не се окислява напълно от кислорода от въздуха и се образуват частици сажди. Тези частици проникват в картера на двигателя и замърсяват маслото на двигателя.
При бензиновите двигатели този процес е по-малко интензивен, но при дизеловите двигатели се образуват много повече сажди. Не е случайно, че моторното масло в дизеловите двигатели винаги е черно, дори веднага след смяната. Всички тези процеси са естествени и собственикът може да им повлияе само чрез промяна на вида гориво - преминаване към захранване на автомобила с пропан-бутан или метан. Газообразното гориво наистина осигурява значително намаляване на замърсяването на двигателя от частици сажди.
Собствениците на автомобили в стоково състояние (без пропан-бутан) трябва да помнят, че ако процесът на горене протича в непроектиран режим, тогава образуването на замърсяване е много по-интензивно. Следователно инжекторните дюзи за леки и тежкотоварни автомобили, както и запалителните свещи за бензинови двигатели трябва винаги да работят правилно.