Наличието на все по-интелигентни превозни средства водят до излишно самочувствие при шофиране. Мнозина водачи не смятат, че е проблем да откъснат за малко поглед към екрана, за да видят кой им е писа по WhatsApp. Особено, ако чакат отговор от хубавата колежка.
Да, ама не. Ще ви убеди това разтърсващо видео на германския YouTube канал DashcamDriversGermany. То симулира графично какво се случва с шофьор всеки път, когато погледне телефона си.
Видеорегистраторът на този водач (по закон трябва да е с неразпознаваемо лице) почернява всеки път, когато той реши да види мобилния. Вероятно не е 100 процента реален ефект, тъй като имаме периферно зрение и слух. Но няма какво да се заблуждаваме, илюстрира доста добре как губим възприятие за заобикалящата ни среда, когато сме разсеяни с екрана.
Има допълнителния външни фактори, които улесняват водача да губи вниманието си. Особено когато шофираме по пътища, които са ни много познати или пък монотонни. Тогава сваляме бдителността си. Случвало ви се е, нали! Нека си признаем.
Пречат също прекомерното наличие на пътни знаци или ситуации, които въобще не са свързани с трафик. Например, рекламите с бате ви Христо Стоичков. Или пък просто се заблейваме към някоя катастрофа, случила се отсреща.
Трябва да знаем, че ако наберем номер на мобилния телефон със скорост приблизително 100 км/ч, разстоянието, което бихме изминали за това безобидно време, ще е 140 метра! И ако вдигнем поглед и забележим нещо притеснително, ще може да спрем сред приблизително около 155 метра.
Елементарно, при шофиране с 50 в града, същите числа ще са наполовина. Докато спирачният път пада на 28 метра, ако не сме се разсеяли. Всеки може да си представи какво би могло да се случи в тези уж невинни отклонения на вниманието.
Като добавим към това фактът, че помощните средства за шофиране на превозни средства не са перфектни, се получава опасна комбинация. Нека си спомним други притесднително видео, което обиколи света. Tesla Model 3 „прегази“ манекен на дете по време на тестове, тъй като автономното управление не отчете „малкия пешеходец“.
Работата е там, че от момента, в който усетите опасността (например дете, което внезапно нахлува на пътя), докато натиснете педала на спирачката, минава период, което наричаме време за реакция. Разстоянието, което изминавате през това време, се нарича разстояние за реакция. Времето ви за реакция зависи от вашите рефлекси, настроение или ниво на бдителност, което с мобилен телефон в ръка е доста слабо.