IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Защо някои собственици на автомобили окачват пластмасови пръстени на бронята

Обясняваме как се появи и какво означава явлението "цурикава"

Една нова мода, пропагандирана най-вече чрез TikTok, започва да набира скорост и тя е свързана с автомобилите. Става дума за пластмасови пръстени, които се закачат на бронята на колата. Но досега никой не е обяснил наистина на широката общественост защо някои собственици на най-обикновени автомобили окачват пластмасови или платнени декоративни дрънкулки на броните си или на т.нар. "куки" за теглене? Сега решихме да запълним тази празнина в знанията ви.


цурикава


У нас тази мода все още не е навлязла, но в много страни от Азия и Америка и дори в Русия тя вече се превръща в масова. А всъщност съвсем не е нова. Ако се вгледате внимателно в потока от автомобили по улиците на който и да е азиатски метрополис, скоро ще забележите разнообразни пластмасови пръстени на броните на колите. Веднага отхвърляме версията, че това са допълнителни приспособления за теглене, защото те са много крехки. Понякога те са направени от тънка тел или от пластмаса. Обяснението е друго.

Едно от тях е следствие от тенденциите за подражаване на коли от моторните спортове. За да се улесни тегленето, автомобилите, участващи в пътни състезания (включително аматьорски), возилата са оборудвани със специално късо парче от издръжлив плат, вместо стандартна кука за теглене, като това се прави с цел безопасност.


цурикава


То е захванато за стандартно залавно място на куката за теглене и е извадено през една или друга дупка в бронята. С такова теглително устройство преместването на колата от трасето е много по-лесно и бързо. Факт е, че в състезанията скоростта на евакуация на счупен автомобил е изключително важна.

В крайна сметка други участници могат да се блъснат в кола, стояща на пистата, причинявайки масивна катастрофа със сериозни последици. А каишката с пръстен, стърчащ от бронята, се превърна в нещо като знак за принадлежност към света на състезанията. Това доведе до факта, че уличните "състезатели" надграждат обикновените си автомобили с този "чип".


цурикава


Второто обяснение за автопсихическия феномен на "бампер пръстените" се отнася до японската тунинг субкултура. Още през миналия век местните любители на „намаляването на клиренса“ на колите си окачваха на задните брони пластмасов пръстен върху платнен колан, „приватизиран“ от интериора на автобус (пътниците се държат за него в обществения транспорт). И като се прикрепи към бронята и се влачи по асфалта, "цурикава" (както се нарича този фетиш) показа на света степента на "подценяване" на окачването на автомобила. И хладнокръвието на собственика на колата.

Днес, този, който окачи импровизирана „цурикава“ на задната броня, направена от импровизирани материали, най-често се стреми да демонстрира на другите участието си в света на „старата школа“ на японския автомобилен тунинги в същото време си своеобразен "рейсър". А разновидности на "цурикава" вече всеки може лесно да поръча чрез интернет от Китай. Има много от тях за продажба - всякакви цветове, размери и дизайни, но остава въпроса: Нужно ли е...?


0 от 500
  • #11
    33 rate up comment 2 rate down comment
    Кольо ( преди 2 години )
    "Защо някои собственици на автомобили окачват пластмасови пръстени на бронята"Щот са прости.(точка)
  • #10
    17 rate up comment 3 rate down comment
    анонимен ( преди 2 години )
    Този евтин тунинг го използваме, за да връзваме лодки и каяци, като ги возим на покрива!
  • #9
    27 rate up comment 5 rate down comment
    Надин ( преди 2 години )
    Вместо на автомовка най-добре в автоморга. Ефекта е поразителен. Тишина, чисти улици, няма смъртни случаи, и т.н.
  • #8
    24 rate up comment 6 rate down comment
    Боб ( преди 2 години )
    ИННТЕЕРЕССННО !!!...Пълна журналистическа ТЪПНЯ за пълнеж,евентуално заработка и на някои лев.
  • #7
    15 rate up comment 3 rate down comment
    анонимен ( преди 2 години )
    Това нищо го има в България от над 10 години , пишем си статии колкото да има нещо , ха ха
  • #6
    17 rate up comment 3 rate down comment
    Газко Уазков ( преди 2 години )
    Не знам за Япония, ама тая пр0стотия я има в България от поне три години. Аутомечо заспал е зимен сън....
  • #5
    22 rate up comment 1 rate down comment
    Анонимен ( преди 2 години )
    Нахъсани,ръмжящи с изтрити гуми втора употреба за зимен сезон ползвани лятно време на джанти 17 ки.и най вече без пари
  • #4
    28 rate up comment 1 rate down comment
    Мхмм ( преди 2 години )
    За тия пари дето ще дадеш за тия дрънкулки, по-добре я закарай на автомивка... Ефекта ще е 100 пъти по-добър...
  • #3
    30 rate up comment 6 rate down comment
    Striker ( преди 2 години )
    Т.е. някой с 5 грама мозък е решил, че е по-умен от 1000 европейски, американски или азиатски инженери, хахахах! Поредният селски ''тюнинг'', само че азиатски.
  • #2
    28 rate up comment 6 rate down comment
    Анонимен ( преди 2 години )
    Интересна информация, но няма смисъл да се обяснява на *** за такива неща. Он си знае само BBS-ки пета употреба на на Гоуфо или Бумеро и най-много М-кови/ GTI-ски брони по-скъпи от цялата му кола. Много го затормозявате със сложни статии за тунинг култура от други страни.