Искате ли един безплатен и доказано полезен инвестиционен съвет? Никога не се опитвайте да предвидите цената на петрола. Основният ни източник на енергия упорито отказва да се подчинява на пазарни закони и на икономическа логика. Може би защото, както охотно признаваше Ти Буун Пикънс, един от най-големите познавачи в тази област, при него "не съществува такова нещо като свободен пазар".
А Дан Дикър, легендарен трейдър на Нюйоркската борса, казваше така: "Петролът е калпава инвестиция, защото всъщност изобщо не е инвестиция. Той е по-скоро облог, с прикачена към него тиктакаща бомба".
Днес, когато добрата стара петдесетачка ще ви осигури едва около 15 литра на бензиностанцията, всички се надяват високите цени на суровия петрол да вървят към края си. Но колкото и непредсказуеми да са те, почти всички фактори сочат в обратната посока - горивата ще останат скъпи много по-дълго, отколкото ни се иска. Ето основните фактори, които движат този пазар.
11 ключови факта за цените на петрола (ГАЛЕРИЯ):
След свиването през 2020 заради локдауните, през 2021 потреблението на петрол се е увеличило с 5.3 милиона барела дневно по данни на BP - докато производството се е увеличило с едва 1.4 милиона барела дневно. Основната заслуга за ръста в консумацията е на автомобилните горива и на трите най-големи автомобилни пазара - САЩ (ръст от 1.5 млн. барела дневно), Китай (+1.3 млн. барела) и Европейския съюз (+0.57 млн. барела). В същото време общият капацитет на рафинериите по света се е свил за пръв път от три десетилетия, и то с внушителните 500,000 барела дневно. Актуалният им капацитет е най-ниският от 1998 насам. Не е чудно, че средната цена на петрола за миналата година бе 70.9 щатски долара, втората най-висока след 2015.
* Статията е публикувана в Bulgaria ON AIR THE INFLIGHT MAGAZINE, брой 143 / 2022