За всички, освен за по-младото поколение, те са познати до болка. Автомобилите на социалистическия лагер не се отличаваха нито с кой знае какво разнообразие, нито с особена динамика в развитието - някои модели оставаха в производство не 6-7 години, както бе на Запад, а по 10, 20, 30 години. Някои, като УАЗ 469, всъщност се правят и до ден-днешен, гонейки вече половинвековен юбилей.
Юлиуш Кубански и неговата Tatra JK2500 - автомобил, от който не би се срамувал и най-реномираният западен производител през 50-те
Ако погледнем назад към колите на Източния лагер, лесно можем да допуснем, че работещите в социалистическата автомобилна индустрия са били бездарни лентяи, на които им е стигало да копират със закъснение западната техника и после да я произвеждат с десетилетия. Но истината не е точно такава. Архивите на автомобилните компании и институти от СССР, ГДР, Полша, Чехословакия - и даже от България - са пълни с интересни, оригинални модели. Проблемът е само, че те си остават прототипи или съвсем ограничени серии, без да стигнат до масовото производство.
Полският FSO Ogar - роден с амбициозната цел да пробие на американския пазар, но в крайна сметка останал само музеен експонат
Едната основна причина е икономическа: недостиг на средства. Другата е свързана със самия характер на системата, в която да предложиш нещо ново и оригинално бе най-сигурният начин да си навлечеш неприятности.
Така или иначе, нека хвърлим поглед назад към автомобилите на социализма, които така и не получихме.
Непознатите коли на социализма - I част (ГАЛЕРИЯ):
Вече направил име с малки състезателни машини, в началото на 50-те Кубански на своя глава разработва стилно спортно купе, на което дава името Tatra JK2500. Отначало го задвижва с двигател от Alfa Romeo с 90 коня, но после го заменя с автентичен V8 на Tatra (от военния камион 805). Началниците му са възхитени от дизайна на автомобила, но нямат нито желание, нито възможност да го пуснат в серийно производство. JK2500 остава единична бройка, притежание на Кубански. Той я използва като личен автомобил над десетилетие, след което я продава - и оттам следите й се губят.
Втора част четете тук.