Живеем в свят, в който лимонадата се прави от изкуствени добавки, а полировката за мебели - от истински лимони. В желанието си да направи нещо добро, човек може, дори без да иска, да навреди. Това важи с пълна сила и за автомобилите, чиято поддръжка е най-важният детайл за удължаване на живота им.
Много хора смятат, че различните добавки в горивото и маслото на двигателя са именно един от начините за подобряване на неговата работа и за увеличаване на ресурса. Затова и те не се колебаят да използват тези добавки, като си мисля, че така правят нещо добро и полезно. Дали обаче това е правилно? По-скоро "не", твърдят експерти и посочват няколко причини за това.
Защо добавките може да бъдат вредни за автомобила (ГАЛЕРИЯ):
Техните производители са категорични, че ползата от препарата е възможна само при точно използване на качествените съставки. Тоест, определено количество от препарата да се смеси с определено количество масло. В останалите случаи ефект може и да няма, така че не е ясно, дали си струва риска.
Все пак химията може да бъде полезна на новите автомобили, но по различен начин. Съвременните превозни средства разполага с много високи технологии, като някои няма как да работят без химически съединения. Например, антигел, налят в резервоара донякъде предпазва от замръзване на некачествено дизелово гориво, а пречиствателите на горивната система са "обучени" да измиват всяка мръсотия, която може да запуши инжекторите и горивните канали. Това обаче е грижа на производителя, а на търговците, които обещават приставки, правещи чудеса с двигателя.