Изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск е съвсем близо до първия транш от заложения в договора му рекорден бонус, коментира Reuters. Предприемачът покри две от трите изисквания за 346-те милиона долара допълнително възнаграждение. Третото изисква акциите да поскъпнат с още 6%, така че пазарната капитализация на компанията да надхвърли 100 млрд. долара, и да се задържат така в продължение на шест месеца.
Ако изпълни всички заложени в договора му цели, Илон Мъск ще получи премии от над 55 милиарда долара - колкото Брутния вътрешен продукт на България за 2017 година
За момента целта изглежда напълно изпълнима, като се има предвид, че книжата удвоиха стойността си през последните няколко месеца. В момента пазарната капитализация на Tesla e 89 милиарда долара - повече от General Motors и Ford, взети заедно. Трайно губещата компания дори успя да отчете малка печалба през третото тримесечие на миналата година, макар че повечето анализатори очакват тя да се върне на червено през четвъртото. Tesla изпълни и целта си да достави над 360 000 автомобила през 2019.
Ако Мъск успее да изпълни и третата цел, той ще получи най-големия бонус в историята на автомобилната индустрия и втория най-голям изобщо. През 2017 основателят на Snap Еван Спийгъл взе 638 млн. долара след успешното излизане на социалната мрежа на борсата.
Успешният старт на производството в Китай е един от факторите, тласнали нагоре акциите на Tesla напоследък. Въпреки това повечето анализатори на Уолстрийт препоръчват книжата на компанията да се продават, не да се купуват
За Мъск обаче това е само първият от общо 12-те заложени в договора му бонуса. Шефът на Tesla не получава заплата или каквото и да било парично възнаграждение. Но ако успее да изпълни всички поставени цели, последната от които е пазарна капитализация от 650 милиарда долара, бонусът му ще достигне умопомрачителните 55.8 милиарда долара под формата на опции върху акции. В момента Мъск притежава 34 милиона акции от компанията, или около 19% от капитала й.
Много анализатори обаче са скептични, че Tesla е в състояние да излезе трайно на печалба и да поддържа тези темпове на растеж, отбелязва Reuters. Мнозинството експерти от Уолстрийт препоръчват "продажба", а не "покупка" за акциите на компанията.