Сред скептиците битува мнението, че студът прави електрическите автомобили "по-слаби", защото за отопляването на салона се изразходва голямо количество енергия. В това има някаква истина: подобен проблем се среща при по-старите модели като Nissan Leaf 24 кВтч, където батерията не е особено голяма и запасът на ток е много оскъден. За по-новите електрички с добра автономия обаче, това изобщо не е проблем!
Към тези автомобили може да причислим, например, Tesla Model 3. Експеримент, проведен от канадския влогър с ник Tesla Canuck, показа, че моделът може лесно да "топли" шофьора цяла нощ, като това няма да се отрази значително върху запаса на енергия.
Първоначално влогърът планирал да прекара нощта в колата при минус 17 градуса по Целзий, за което свидетелствала прогнозата на Google. Домашният термометър обаче показал минус 15, а датчикът на колата - минус 11, въпреки че той може да е намалил показателя заради изходящата топлина от колата, която току-що била спряна. Като цяло обаче, отвън наистина е било студено.
Отоплението в автомобила работило 8 часа и през това време били изразходвани 19.5 кВтч енергия (приблизително 2.4 кВт за час), като капацитетът на батерията е 75 кВтч (тестваната версия е Tesla Model 3 Long Range). Така зарядът на батерията все още бил достатъчен за пробег от около 370-380 км - при напълно заредени батерии той е 500 км.
Тайната на Tesla Model 3 е, че в нейния арсенал има режим Party&Camper, който позволява на електрониката и климатика да работят до 2 дни, дори ако колата е паркирана и заключена. Така влогърът е можел да използва отоплението през цялата нощ и при желание да работи с мултимедийната система и да зарежда джаджи.